Енциклопедія пожежної безпеки

Тест святої ночі. Книга "Свята ніч" (читати онлайн). План-конспект уроку літературного читання

Цілі уроку:

  • познайомити учнів із творчістю Сельми Лагерлеф;
  • розвиток словникового запаси учнів;
  • виховувати любов та добро до ближнього;
  • виховувати шанобливе ставлення до православної культури.

Методична література, що використовується:

  1. Біблія
  2. Журнал "Виховання школяра" № 7, 2006 р.

Обладнання, що використовується: Ноутбук, підручники.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

– Наш урок відбувається у святкові дні, напередодні дня Святої Трійці.

Я бажаю, щоб урок пройшов для вас із користю. Можливо, вам вдасться щось собі відкрити.

2. Повідомлення теми уроку.

– Сьогодні на уроці ми познайомимося з великим чарівником у галузі літератури Сельмою Лагерлеф, яка розповідає нам про велику таїнство народження Господа нашого Ісуса Христа.

- Давайте подумки перенесемося до Швеції. Саме тут народилася та прожила все своє життя письменниця Сельма Лувіса Оттілія Лагерлеф.

Легенди народилися у серці Швеції – Вермланді – і оселилися у дворянській садибі Морбакка. Це вони шарудили на горищі, грали гілками величезних горобин, що щільним кільцем оточували Морбакку, пурхали навколо колиски, де лежала дочка відставного військового та вчительки, господарів садиби.

Але, на жаль, легенди були всемогутні. Вони не зуміли вберегти дитину від тяжкої хвороби, яка позбавила можливості ходити. Єдиною розвагою дівчинки стали розповіді її тіточок та бабусі. А у 5 років дівчинка втратила кохану бабусю, смерть якої стала для неї справжньою трагедією.

Дівчинка дуже рано звикла до читання. Її улюбленими письменниками були Андерсен, Вальтер Скотт, Майн Рід. Вже 7 років Сельма вирішила неодмінно стати письменницею. Будь-який траплявся на очі на аркуш паперу заповнювала віршами та прозою, п'єсами та романами.

Коли Сельмі виповнилося 10 років, лікарі повернули можливість рухатися. Але щоб стати письменницею, дівчинці треба було вчитися. Навчалася вона довго і наполегливо, ставши згодом однією з найчудовіших письменниць Швеції. Сельма Лагерлеф автор 27 великих творів, у тому числі казкової епопеї "Дивовижна подорож Нільса Хольгерссона з дикими гусями по Швеції", "Сага про Єсте Берлінг", трилогія про Левеншельда.

У книзі "Сказання про Христа" письменниця зібрала легенди, народжені на Сході. А почала вона цю книгу з розповіді про Спасителя, почутого від бабусі в різдвяну ніч.

4. Читання та аналіз першої частини тексту.

(Читання дітьми закінченими частинами.)

– Прочитайте заголовок. Як ви вважаєте, про що розповідає нам автор?

(Про щось таємниче. Про ангелів, які з небес дивляться на нас. Про святе свято.)

1-я ч. “Коли мені було…” до слів “Не було дітей щасливіших…”

– Від чийого імені йде оповідь?

– Що було для дітей справжнім щастям?

(Справжнім щастям для дітей було слухати розповіді бабуси.)

(Вибіркове читання.)

2-я ч. “Я неясно пам'ятаю…” до слів “Як холодно віє вітер…”

– Прочитайте, який образ бабусі назавжди зберегла Сельма Лагерлеф у пам'яті?

(Вибіркове читання.)

– Прочитайте слова, які любила засуджувати бабуся.

(Вибіркове читання.)

- Як ви вважаєте, навіщо вона це робила?

(Я думаю, бабуся хотіла, щоб діти вірили в чудеса, росли добрими, чуйними. Можливо, тому Сельма Лагерлеф стала письменницею.)

3-я ч. "Згадую я ..." до слів " ... коли вона померла."

- Що з розказаного бабусею, запам'ятала письменниця?

(Вона пам'ятала маленькі молитви, вірші псалма, але найбільше їй запам'яталася розповідь про Різдво Христове.)

4-я ч. "Я пам'ятаю той ранок, ..." до кінця.

– Що назавжди пішло з життя героїні цієї розповіді зі смертю бабусі?

(З дому пішли оповіді та пісні, ніби зачинилися двері у чудовий чарівний світ.)

– Підтвердьте відповідь текстом.

(Вибіркове читання.)

— Що хотіла б розповісти нам Сельма Лагерлеф?

(Сельма Лагерлеф хотіла б розповісти нам дивовижну історію, почуту від бабусі в Різдвяний святвечір.)

Словник: псалом – релігійний спів.

5. Фізкультхвилинка.

А зараз ми встанемо дружно
Відпочити трішки треба.
Поверніть праворуч, ліворуч,
Нарешті сядьте сміливо!
Попрацюйте ногами,
Попрацюйте руками!
Усміхнемося, день добрий!
І поплескаємо в долоні!

6. Інсценування.

Пам'ятаю я, як у дитинстві вперше,
Чула про Різдво оповідання.
Я була схвильована до сліз,
Адже народився маленький Христос.
Не в багатому іменитому будинку
І лежав не в пишній колисці,
А в глухій печері на соломі...

– Це сталося два тисячоліття тому на околицях міста Віфлеєма в країні Юдеї. Спасителя, що народився, вітали пастухи.

1-й пастух: Як темно було – і раптом таке яскраве світло!

2-й пастух: У небі зірка спалахнула нова, велика.

(З'являється Світлий ангел.)

Світлий ангел:Народився Спаситель світу, про який провіщали пророки!
Це Ісус Христос! Ви знайдете його у тій печері!

1-й пастух: Дивись, та далека печера вся немов у вогні!

2-й пастух:

Щоб на Христа глянути,
Щоб вклонитися Богові,
Вирушимо ми в дорогу,
У небезпечну дорогу.

1-й пастух:

В дар Немовляті принесемо
Меду, трав запашних.
Шлях по зірочці знайдемо
Яскравою, сріблястою.

(Печера, в якій Марія хитає колиску і співає.)

Марія:

Як палають зірки над горами,
Пастухи в долинах блукають із стадами.
Змовкни, дзвіночок, не шуми, овечка,
Спить Немовля у яслах, догоряє свічка.

Ослик: Стривай, може Немовля трохи змерзло?

Віл: Ми нашим диханням зігріємо його.

Ослик: Дивись, здається, хтось іде?

Віл: Прийшли пастухи і стоять біля воріт.

Марія: Бог на допомогу, друзі! Заходьте швидше!

1-й пастух: А де немовля?

2-й пастух: Та ось він!

1-й пастух:

Прийми, Христе, дари прості.
Ось хліб та мед, а ось вода,
Ми люди бідні, але віримо –
Настають інші часи.

(Читання вчителем вірша А.А.Фета “Ніч тиха..”)

Ніч тиха. По тверді хисткою Ясла тихо світять погляду,
Зірки південні тремтять. Озарений Марії лик,
Матері з посмішкою Зірковий хор до іншого хору
У ясла тихі дивляться. Слухом трепетним припав.

Ні вух, ні зайвих поглядів, – І над Ним горить високо
Ось проспівали півні – Та зірка далеких країн:
І за ангелами у вишніх З нею несуть царі Сходу
Славлять Бога пастухи. Злато, смирну та ладан.

7. Читання другої частини тексту.

(Читання з ролей: маленька дівчинка, бабуся, пастух, людина.)

Словник: Різдвяний святвечір-напередодні церковного свята Різдва; лампада - невелика посудина, що запалюється перед іконою.

8. Узагальнення.

– Давайте спробуємо відповісти на запитання, що хвилювали маленьку дівчинку. Чому тварини та предмети виявляли милосердя?

(Народився Ісус Христос і вся природа раділа з цього. Навіть злий пастух зглянувся над Матір'ю та Немовлям.)

– Як ви вважаєте, хлопці, навіщо Господь прийшов до людей на землю?

(Люби людей, піклуючись про них, Господь хотів показати сенс життя і відкрити шлях до вічного щастя. Ісус означає Спаситель. Христос-помазанник Божий.)

- А в чому, на вашу думку, щастя?

(Щастя це коли люди не хворіють. Коли на землі немає війни – це теж щастя. Люди повинні любити один одного і піклуватися один про одного. Господь прийшов на землю, щоб очистити людей від гріха.)

- Закінчуючи свою розповідь, бабуся вимовила такі слова:

"Ні свічки, ні лампади, ні сонце, ні місяць не допоможуть людині: тільки чисте серце відкриває очі, якими може людина насолоджуватися баченням краси небесної", - як ви їх розумієте?

- Подумайте, як ще можна було назвати розповідь?

(“Різдво”. “Ніч перед Різдвом”. “Народження Господа”.)

9. Домашнє завдання:

– Вдома, щоб відчути кожне художнє слово та образ, перечитайте текст ще раз. Підготуйте за змістом питання, які задаватимете один одному.

10. Підбиття підсумків.

– Кожен вдумливий читач при знайомстві з твором відкриває щось собі. Які ж відкриття ви зробили?

(Висловлювання дітей.)

– Діти, допоможіть мені оцінити наш урок. Щоб ви взяли: сонечко чи хмаринку?

(Діти обирають сонечко та пояснюють свій вибір.)

– Нехай ваші добрі справи просвітлюють нашу душу, як сонячні промінчики, а гріхи та пороки тільки затемнюють її, як хмари неба.

У наших предків була традиція: у Святки спалювати всі свої неприємності. І зараз я запалю свічку, а ви, дивлячись на її вогонь, згадуйте про себе, кого ви образили, обдурили, кому сказали погане слово. І нехай усі ваші негаразди згорять на цьому полум'ї і більше не повторяться ніколи.

План-конспект уроку літературного читання

С. Лагерльоф «Свята ніч»

Вчитель: Акулова Н. В.

УМК «Гармонія»

Клас: 4
Предмет: літературне читання

Тема урока: С. Лагерльоф «Свята ніч»

Тип уроку: урок «відкриття» нового знання із застосуванням елементів технології розвитку критичного мислення.

Мета уроку : організувати діяльність учнів з «відкриття» нового знання

Завдання уроку: формовані УУД

Пізнавальні: познайомити учнів із твором С. Лагерлефа «Свята ніч», її біографією; розширювати словниковий запас; вчити дітей аналізувати текст та складати план твору, відпрацьовувати навички виразного читання.

Регулятивні: розвиток умінь самоконтролю, контролю та оцінки процесу та результатів діяльності.

Особистісні: виховувати норми моралі та моральності через прийняття ідейного навантаження художнього твору; розширити кругозір у сфері літератури, прищеплювати любов до читання.

Комунікативні: розвиток умінь слухати та вступати в діалог, брати участь в обговоренні проблеми; формувати вміння логічно та аргументовано викладати свої думки під час усної відповіді, розвивати усне мовлення.

Устаткування

для вчителя: підручник, мультимедійний проектор; презентація до уроку;

для учнів: підручник, зошит, картки із таблицями.

Хід уроку

I . Орг. момент

II . Перевірка домашнього завдання

    Робота з текстом

Із чим познайомилися на минулому уроці?

(З оповідями про Мойсея)

Доведіть, посилаючись на текст, що Мойсей є пророком.

Чи виконує сучасна людина закони, передані Богом людям через Мойсея?

Що змінилося б у світі, якби людство жило за законами Мойсея?

2. Лексична робота.

Слайди 1-4

Назвіть одним словом:

    статую, якою язичники поклонялися як божеству (ідол);

    закони, складені Мойсеєм (заповіді). Перерахуйте їх. Намагайтеся запам'ятати їх і слідувати їм;

    плити, на яких Мойсей писав заповіді (скрижали);

    крупу, що впала з неба (манна).

III . Підготовка до сприйняття.

- Давайте подумки перенесемося до Швеції. Перегляньте фотографію столиці Швеції - Стокгольма.

Слайд 5

Саме тут народилася та прожила все своє життя письменниця Сельма Лувіса Оттілія Лагерлеф. Про життя та творчість цій письменниці розповість…

Слайд 6

Учень. Сельма Лагерлеф (1858 – 1940) – шведська письменниця, перша жінка, яка отримала Нобелівську премію з літератури (1909 р.)

Сельма народилася у сім'ї відставного військового та вчительки. Дівчинка тяжко хворіла і не могла ходити. Єдиною розвагою дитини стали розповіді її тіточок та бабусі. У 5 років Сельма втратила кохану бабусю, смерть якої стала для неї справжньою трагедією.

Дівчинка дуже рано звикла до читання. Її улюбленими письменниками були Андерсен, Вальтер Скотт, Майн Рід. Вже 7 років Сельма вирішила неодмінно стати письменницею. Будь-який траплявся на очі на аркуш паперу заповнювала віршами та прозою, п'єсами та романами.

Коли Сельмі виповнилося 10 років, лікарі повернули можливість рухатися. Але щоб стати письменницею, дівчинці треба було вчитися. Навчалася вона довго і наполегливо, ставши згодом однією з найчудовіших письменниць Швеції. Сельма Лагерлеф автор 27 великих творів, у тому числі казкової епопеї «Дивовижна подорож Нільса Хольгерссона з дикими гусями Швецією».

Слайд 7

Цей твір призначений для школярів і водночас написаним у захоплюючій формі посібником з географії Швеції. При перекладі російською мовою географічні відомості було виключено і залишилася лише чудова казка.

Казка розповідає про неслухняного хлопчика Нільса, зачарованого гномом. Ставши дуже маленького зросту і отримавши можливість розуміти тварин, хлопчик вирушає у небезпечну подорож разом із домашнім гусем Мартіном на пошуки гнома, щоб розвіяти чари. Про незвичайні пригоди Нільса ви дізнаєтесь, прочитавши цю чудову казку.

- Отже, як ви вже чули Сельма дуже любила свою бабусю, трепетно ​​до неї ставилася. У вас також є бабусі. На дошці ми організували фото-виставку на тему "Моя кохана бабуся". Чим вони вам дорогі? Розкажіть про них.

(Діти читають міні-твори про своїх бабусь. Роботи, що залишилися, залишити на наступний урок.)

– Молодці. Дякуємо. Як ви вважаєте, яким чином бабуся С. Лагерлеф буде пов'язана з темою нашого уроку? (Вона розповіла їй свою історію).

IV . Тема урока.

Слайд 8

Сельма Лагерльоф "Свята ніч".

– Як ви думаєте, про що йтиметься у творі?

(Про щось таємниче. Про ангелів, які з небес дивляться на нас. Про святе свято.)

Що ми будемо вчитися робити на уроці?

(Вже познайомилися з біографією письменниці, тепер вчитимемося виразно читати її твір і працювати з текстом).

V . Словникова робота.

У тексті зустрінуться незнайомі слова. Наприклад, псалом.Що це таке? (…) Подивимося на екран, чи ви маєте рацію? і т.д.

Слайди 9-14

Псалом – у перекладі з грецької – хвалебна пісня.

Посох – тростина, що служить для опори на не при ходьбі. У давнину палиці наділялися магічною силою.

Милосердя - Готовність допомогти зі співчуття, людинолюбства.

Котомка - Сумка, мішок, що носиться за плечима.

Ангели із лютнями. Лютень – струнний музичний інструмент.

Лампада - Світильник, що вживається в християнському богослужінні. Перші лампади використовувалися християнами для висвітлення темних печер, де вони, побоюючись переслідування, звершували богослужіння.

VI . Знайомство з текстом.

Стор. 59-66 – читання вчителемі учнями, що добре читають.

VII . Обговорення прочитаного та робота з текстом (складання плану).

(Читання закінченими частинами. 1 год. читає вчитель.)

1ч. «Коли мені було…» до слів «…що ми не тужимо більше про бабусю і не згадуємо про неї».

Читаємо 1 год. Я читаю, а ви уважно стежите .

Від чийого імені йде оповідь?

Придумайте синонім до слова чудовий.

(Чудовий, чудовий).

Що означає слово легенда?

(Недостовірна розповідь про факти реальної дійсності)

Як інакше можна назвати Різдвяний вечір?

(Святвечір. Це переддень Різдва, коли відбувається посилена підготовка до цього православного свята – до зустрічі з Богом).

Докладніше про це свято ми поговоримо на наступному уроці. Охочі підготують повідомлення про нього?

Що було для дітей справжнім щастям?

(Справжнім щастям для дітей було слухати розповіді бабуси.)

Прочитайте, який образ бабусі назавжди зберегла Сельма Лагерлеф у пам'яті? Прочитайте про це у тексті.

(Вибіркове читання. «Лише небагато збереглося у мене в пам'яті…»)

Прочитайте слова, які любила засуджувати бабуся.

(Вибіркове читання. «І все це така ж правда…»)

Як ви вважаєте, навіщо вона це робила?

(Бабуся хотіла, щоб діти вірили в чудеса, росли добрими, чуйними.)

Що назавжди пішло з життя героїні цієї розповіді зі смертю бабусі?

(З дому пішли оповіді та пісні).

Підтвердьте відповідь текстом.

(Вибіркове читання. «І я пам'ятаю, як казки та пісні…»)

- Як озаглавимо 1 год.?

(Спогади про бабусю.)

Слайд 15

У мене така сама назва. Запишіть.

Отже. Що хотіла б розповісти Сельма Лагерлеф?

(Сельма Лагерлеф хотіла б розповісти нам дивовижну історію, почуту від бабусі в Різдвяний святвечір.)

Як ви думаєте, про що йтиметься в ній?

Читаємо 2 год. по ланцюжку .

2 год. "Але поки ми сиділи ..."

Про що дізналися з цієї частини?

(У людини народився син, і він шукав вогню, щоб зігріти дружину та немовля).

Які труднощі довелося подолати людині, і як він із ними справлявся?

(Люди не відчиняли вночі двері на його стукіт, а він ішов далі. Собаки напали на нього, але він не втік від них. Вівці не пропускали до вогню, і він пішов по їхніх спинах).

Як ви розумієте слово хатина?

(Примітивна оселя для людини або будова для тварин.

Придумайте синоніми до слова немовля.

(Дитина, новонароджений, малюк, дитя).

- Як назвати 2 год.?

(Людина шукає вогонь)

Слайд 15

Запишіть.

Як ви вважаєте, чи дасть пастух вогню людині?

Читаємо 3 год. по ланцюжку.

3 год. «Коли людина підійшла досить близько…»

Чи правильні були ваші припущення? Чи дав пастух вогню людині?

(Дав із зловтіхою, знаючи, що той голими руками не зможе взяти нічого).

Якими словами можна охарактеризувати пастуха?

(Злий, жорстокий, жадібний).

Як розумієте слово головніше?

(Головеня- тліючий або обвуглений (обгорілий) шматок дерева).

Що таке хмиз?

(Хварость – опалої гілки дерев. Часто використовуються для палива).

- Як назвати 3 год.?

(Жорстокий пастух).

Слайд 15

Запишіть.

Про що йтиметься о 4 год.?

Читаємо 4 год. по ланцюжку.

4 год. «Але той нахилився…»

Які небезпеки чатували на людину, якій був потрібен вогонь?

(Собаки, вівці, спис, вугілля, що горить.)

Що з ними відбувалося щоразу?

(Вони відступали).

- Як назвати 4 год.?

(Небезпеки відступають).

Слайд 15

Запишіть.

Читаємо 5 год. самостійно ?

5 год. «Але пастух вирішив не втрачати цієї людини…»

Про що дізналися з 5 год.?

(Пастух побачив немовля у печері).

Як ви розумієте слово житло?

(Житло – застаріле слово).

- Як назвати 5 год.?

(Немовля у гірській печері).

Слайд 15

Запишіть.

Припустіть, як розгортатимуться події.

Читаємо 6 год. самостійно ?

6 год. «Пастух подумав, що…»

Чи вірні були наші припущення? Що побачив пастух у печері? Прочитайте про це.

Який вчинок показав, що пастух може бути милосердним?

(Дав незнайомцю овчину, щоб покласти її у немовля).

Що таке овчина?

(Овеча шкіра).

- Як назвати 6 год.?

(Милосердя пастуха).

Слайд 15

Запишіть.

Читаємо 7 год. по ланцюжку ?

7 год. «Він побачив, що…»

Що побачив пастух у момент прояву милосердя до немовляти? Прочитайте.

(«Він побачив, що довкола нього…»).

Як розумієте слово тріумфування?

(Радість)

Чому ж у природі все так раділо?

(Народився Ісус Христос).

Ким з'явився незнайомець, який шукав вогонь та жінка з немовлям у печері? (Йосиф і Марія – земні батьки Ісуса).

- Як назвати 7 год.?

(Спаситель).

Слайд 15

Запишіть.

На слайді весь план.

План.

1. Спогади про бабусю.

2. Людина шукає вогонь.

3. Жорстокий пастух.

4. Небезпеки відступають.

6. Немовля в гірській печері.

7. Милосердя пастуха.

8. Спаситель.

Що вас особливо вразило у творі?

Слайд 16

Який фрагмент тексту відображено на ілюстрації (стор.75)? Знайдіть рядки про це.

– Що спонукало письменницю розповісти нам цю історію?

(Збирала легенди про Христа. Відклалося у пам'яті, почуте у дитинстві від коханої бабусі).

VIII . Підсумок. Рефлексія.

Пропоную вам оцінити знання, отримані на уроці. (Прийом «Інсерт»)

– Користуючись таблицею, яку ви заповнили, продовжите одну з пропозицій.

Слайд 17

Сьогодні мені вдалося…

На уроці було цікаво.

Цей твір допоміг мені зрозуміти…

Я дізнався про нове…

Я навчився…

IX . Домашнє завдання на вибір:

Слайд 18

1. Виразне читання оповіді с. 68 – 75

2. Переказ тексту за складеним планом.

По бажанню:

3. Підготувати повідомлення на тему «Семельник».

4. Виразне читання вірш Пастернаку «Різдвяна зірка».

Слайд 19

Дякую за роботу!

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Тест за твором С.Лагерльоф «Свята ніч» Вчитель початкових класів Філіпенко Ірина Вікторівна

1. Яке горе спіткало майбутню письменницю, коли їй було 5 років? А) у неї померла нянька Б) у неї померла бабуся В) у неї померла мама

2. Що робила бабуся? А) розповідала історії, які називала правдивими Б) розповідала казки В) читала дітям вголос

3. Яка з оповідань бабусі запам'яталася письменниці? А) про Різдво Христове Б) про Великдень В) про дитинство Христа

4. Якого дня бабуся розповіла цю історію? А) напередодні Великодня Б) у Різдвяний святвечір В) перед початком Великого Посту

5. У що дітям довелося вчитися грати? А) у ляльки та інші іграшки Б) у салочки та хованки В) у м'яч

6. З якою метою людина ходила від дому до дому? А) шукав ночівлі Б) шукав води В) шукав вогню Г) шукав їжі

7. Куди прийшла людина? А) до пастуського вогнища Б) у курінь, де жили пастухи В) у печеру, де жив пастух

8. Що сталося з собаками? А) вони завиляли хвостами і стали пеститися до незнайомця Б) вони заскулили і відбігли убік від незнайомця В) вони схопили незнайомця зубами, але не змогли вкусити його

9. Що сталося із вівцями? А) вони не прокинулися і не поворухнулися Б) прокинулися і стали блекати В) розступилися і дали незнайомцю пройти

10. Що сталося з палицею пастуха? А) встромилася в землю і перетворилася на дерево Б) повернулася в польоті і відлетіла далеко убік В) перетворилася на потерть

11. Чому пастух погодився виконати прохання незнайомця? А) пастуху сподобався незнайомець Б) пастух був доброю людиною і всім допомагав В) пастуху стало моторошно

12. Як незнайомець узяв вогонь? А) зробив смолоскип Б) взяв голими руками вугілля, що горить, і поклав їх на край свого плаща В) взяв згаслі вугілля, щоб потім їх роздмухати

13. Що запитав пастух у незнайомця? А) "Що сьогодні за чудова ніч?" Б) "Як ти все це робиш?" В) «Ти не гніваєшся на мене?»

14. Який добрий вчинок зробив пастух? А) дав незнайомцю овечу шкуру для Немовля Б) віддав незнайомцю та його дружині свою вечерю В) приніс для незнайомця глечик молока

15. Кого після цього пастух побачив? А) немовляти Б) ангелів В) ельфів

Взаємоперевірка 1.Б 8.В 15. Б 2.А 9.А 3.А 10.Б 4.Б 11.В 5.А 12. Б 6.В 13.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Тест за твором Лії Гераскіної "У країні невивчених уроків"; Микола Носов "Пригоди Незнайки та його друзів", Тест за твором "Королівство кривих дзеркал"

Дати можливість вчителю дізнатися, наскільки уважно учні працюють з книгою, уважно читають, розуміють прочитане.

Інноваційні технології. Тест з математики з відповідями у програмі Google

Назва форми Зошит купили за 3 рублі, ручку - за 7 рублів. Скільки заплатили за покупку?

Коли мені було п'ять років, мене спіткало велике горе. Я не знаю, чи випробувала я згодом горе більше, ніж тоді. У мене померла бабуся. До того часу вона щодня сиділа на кутовому дивані у своїй кімнаті та розповідала чудові речі.

Я не пам'ятаю іншу бабусю, як сидить на своєму дивані і розповідає нам з ранку до ночі нам, дітям, що причаїлися і смирно сидять біля неї; ми боялися промовити хоч слово з оповідань бабусі. Це було чарівне життя! Не було дітей, більш щасливих, ніж ми.

Я невиразно пам'ятаю образ бабусі. Пам'ятаю, що в неї було прекрасне, біле, як крейда, волосся, що вона була дуже згорблена і постійно в'язала свою панчоху.

Ще пам'ятаю, що коли бабуся закінчувала розповідь, вона клала свою руку мені на голову і казала:

"І все це така ж правда, як те, що я тебе бачу, а ти мене".

Пам'ятаю, що бабуся вміла співати гарні пісні; але співала їхня бабуся не щодня. В одній з цих пісень говорилося про якогось лицаря і морську діву, до цієї пісні був приспів:

“Як холодно віє вітер, як холодно віє вітер широким морем”.

Згадую я маленьку молитву, якою навчила мене бабуся, та вірші псалма.

Про всі розповіді бабусі зберігся у мене лише слабкий, незрозумілий спогад. Тільки один з них я пам'ятаю так добре, що можу розповісти. Це маленька розповідь про Різдво Христове.

Ось майже все, що в мене збереглося в пам'яті про бабусю; але найкраще пам'ятаю горе, яке мене охопило, коли вона померла.

Я пам'ятаю той ранок, коли кутовий диван залишився порожнім, і було неможливо собі уявити, як провести довгий день. Це я пам'ятаю добре і ніколи не забуду.

Нас, дітей, привели, щоб попрощатися із померлою. Нам було страшно поцілувати мертву руку; але хтось сказав нам, що востаннє ми можемо подякувати бабусі за всі радощі, які вона доставляла нам.

Пам'ятаю, як пішли оповіді та пісні з нашого будинку, забиті в довгу чорну труну, і ніколи не повернулися.

Пригадую, як щось зникло з життя. Ніби зачинилися двері в чудовий чарівний світ, доступ до якого нам був до того вільний. З того часу не стало нікого, хто зміг би знову відчинити ці двері.

Пам'ятаю, що довелося нам, дітям, вчитися грати в ляльки та інші іграшки, як грають усі діти, і поступово ми навчилися і звикли до них.

Могло здатися, що замінили нам нові забави бабусю, що ми забули її.

Але й сьогодні, через сорок років, коли я розбираю оповіді про Христа, зібрані й почуті мною в далекій чужій країні, в моїй пам'яті жваво постає маленька розповідь про Різдво Христове, чутну мною від бабусі. І мені приємно ще раз його розповісти та помістити у своїй збірці.

Це було в Різдвяний святвечір. Усі поїхали до церкви, окрім бабусі та мене. Я думаю, що ми вдвох були одні в усьому домі; тільки ми з бабусею не змогли поїхати з усіма, бо вона була надто стара, а я надто мала. Обидві ми були засмучені, що не почуємо Різдвяних піснеспівів і не побачимо священних вогнів.

Коли посідали ми, самотні, на бабусиному дивані, бабуся почала розповідати:

Одного разу глибокої ночі людина пішла шукати вогню. Він ходив від одного додому до іншого і стукав;

Добрі люди, допоможіть мені, - говорив він.

Ніч була глибока, всі люди спали, і ніхто не відповідав.

Людина, яка шукала вогню, підійшла до стада; три величезні собаки, що лежали біля ніг пастуха, схопилися, почувши чужі кроки; вони розкрили свої широкі пащі, ніби хотіли гавкати, але звук гавкоту не порушив нічної тиші. Чоловік побачив, як шерсть піднялася на спинах собак, як заблищали в темряві гострі зуби сліпучої білизни, і собаки кинулися на нього. Одна з них схопила його за ногу, друга – за руку, третя – вчепилася йому в горло; але зуби і щелепи не слухалися собак, вони не змогли вкусити незнайомця і не завдали йому жодної шкоди.

Людина хотіти підійти до вогнища, щоб взяти вогню. Але вівці лежали так близько одна до одної, що спини їх стикалися, і він не міг далі йти вперед. Тоді чоловік піднявся на спини тварин і пішов по них до вогню. І жодна вівця не прокинулася і не ворухнулася”.

Досі я, не перебиваючи, слухала розповідь бабусі, але тут я не могла втриматися, щоб не спитати:

Чому не ворухнулися вівці? - Запитала я бабусю.

Це ти дізнаєшся, трохи згодом, - відповіла бабуся і продовжувала розповідь:

„Коли людина підійшла до вогню, помітив його пастух. Це була стара, похмура людина, яка була жорстокою і суворою до всіх людей. Побачивши чужу людину, він схопив довгу, гостру палицю, якою ганяв свою череду, і з силою кинув її в незнайомця. Палиця полетіла прямо на людину, але, не торкнувшись її, повернула убік і впала десь далеко у поле”.

Тут я знову перебила бабусю:

Бабуся, чому палиця не вдарила людину? - Запитала я; але бабуся мені нічого не відповіла і продовжувала свою розповідь.

«Чоловік підійшов до пастуха і сказав йому:

Добрий друже! Допоможи мені, дай мені трохи вогню.

Щойно народилося Немовля; мені треба розвести вогонь, щоб зігріти Малютку та Його Мати.

Пастух найохочіше відмовив би незнайомцю. Але коли він згадав, що собаки не змогли вкусити цього чоловіка, що вівці не розбіглися перед ним, і палиця не потрапила в нього, ніби не захотіла йому зашкодити, пастуху стало страшно і він не наважився відмовити незнайомцю в його проханні.

Візьми, скільки тобі треба, – сказав він людині.

Але вогонь уже майже згас. Суки і гілки давно згоріли, залишалися лише криваво-червоні вугілля, і людина з турботою і здивуванням думала про те, в чому йому донести гаряче вугілля.

Побачивши скруту незнайомця, пастух ще раз повторив йому:

Візьми, скільки тобі треба!

Він зловтішно думав, що людина не зможе взяти вогню. Але незнайомець нахилився, голими руками дістав з попелу гарячого вугілля і поклав їх у край свого плаща. І вугілля не тільки не обпалили йому руки, коли він їх діставав, але не пропалили й плаща, і незнайомець пішов спокійно назад, ніби ніс у плащі не гарячі вугілля, а горіхи чи яблука”.

Тут знову не могла я втриматися, щоб не спитати:

Бабуся! чому не обпалили вугілля людини і не пропалили йому плащ?

Ти скоро це дізнаєшся – відповіла бабуся і почала розповідати далі.

„Старий, похмурий, злий пастух був вражений усім, що йому довелося побачити.

Що це за ніч, - питав він сам себе, - в яку собаки не кусаються, вівці не лякаються, палиця не вдаряє і вогонь не палить?

Він гукнув незнайомця і запитав його:

Що сьогодні за чудова ніч? І чому тварини та предмети надають тобі милосердя?

Я не можу тобі цього сказати, якщо ти сам не побачиш, - відповів незнайомець і пішов своєю дорогою, поспішаючи розвести вогонь, щоб зігріти Мати та Немовля.

Але пастух не хотів втрачати його з поля зору, поки не дізнається, що все це означає. Він устав і пішов за незнайомцем, і дійшов до його оселі.

Тут побачив пастух, що людина ця жила не в хаті і навіть не в хатині, а в печері під скелею; стіни печери були голі з каменю, і від них йшов сильний холод. Тут лежали Мати та Дитя.

Хоча пастух був черствою, суворою людиною, але йому стало шкода невинного Немовля, яке могло замерзнути в кам'янистій печері, і старий вирішив допомогти Йому. Він зняв з плеча мішок, розв'язав його, вийняв м'яку, теплу пухнасту овечу шкірку, і передав її незнайомцю, щоб загорнути в неї Немовля.

Але в ту саму мить, коли показав пастух, що і він може бути милосердним, відкрилися в нього очі та вуха, і він побачив те, чого раніше не міг бачити, і почув те, чого раніше не міг чути.

Він побачив, що печеру оточують безліч ангелів зі срібними крилами і в білосніжному одязі. Всі вони тримають в руках арфи і голосно співають, славословлячи Спасителя Світу, який народився цієї ночі, який звільнить людей від гріха і смерті.

Тоді зрозумів пастух, чому всі тварини та предмети цієї ночі були такі добрі та милосердні, що не хотіли нікому завдати шкоди.

Ангели були всюди; вони оточували Немовля, сиділи на горі, ширяли під небесами. Усюди було тріумфування і веселощі, спів і музика; темна ніч виблискувала тепер безліччю небесних вогнів, світилася яскравим світлом, що виходило від сліпучих шат ангелів. І все це побачив і почув пастух тієї чудової ночі, і так був радий, що розплющились очі та вуха його, що впав навколішки і дякував Богові”.

Тут бабуся зітхнула і сказала:

Те, що побачив тоді пастух, могли б і ми побачити, бо ангели щорічної ночі літають над землею і славословлять Спасителя, але якби ми були гідні цього.

І бабуся поклала свою руку мені на голову і сказала:

Зауваж собі, що все це така ж правда, як те, що я тебе бачу, а ти мене. Ні свічки, ні лампади, ні сонце, ні місяць не допоможуть людині: тільки чисте серце розплющує очі, якими може людина насолоджуватися баченням краси небесної.

Подібні публікації