Енциклопедія пожежної безпеки

Подвійна роль букв е, е, ю, я. Урок "Подвійна роль букв Е, Е, Ю, Я" Подвійна роль букви е

Деякі літери в російській позначають як один, так і два звуки. Букви Е, Е, Ю, Я є в даному випадку особливими, тому що в слові вони можуть грати подвійну роль: позначати один звук і м'якість попереднього приголосного або два звуки, один з яких є приголосним.

Вживання букв для позначення м'якості

Стоячи після приголосного, літери Е, Е, Ю, Я будуть вказувати на його м'якість і позначати один голосний звук. Наприклад, ме[м"і]те[т"е]ль, ле[л"о]гкий, п[п"і]еле[л"о]нка, рю[р"у]кзак, лю[л" у]стра, ре[р"і]бя[б"а]та, ля[л"і]гушка. Але слід пам'ятати, що після літер Ж, Ш, Ц, які завжди позначають тверді приголосні звуки [ж], [ш], [ц] (же[жи]стяний, жи[жи]раф, ше[шо]рстка, ше [шо]лковий, це[це]лий, це[ци]ховий), ці літери позначають тільки голосний звук, але не вказують на м'якість попереднього приголосного. Також у деяких запозичених словах (наприклад, моде[де]ль, парте[те]р, те[те]нніс, те[те]мп) буква Е вживається після твердих приголосних звуків.

Два звуки у слові

Але літери Е, Е, Ю, Я можуть означати і два звуки (голосний і дзвінкий непарний, м'який непарний приголосний [й"]), якщо стоять:

  • на початку слова, наприклад, е[й"і]так, е[й"е]ль, е[й"о]мкість, е[й"о]жик, ю[й"у]ла, ю[й" у]ркій, я[й"а]року, я[й"а]ркій;
  • після роздільного твердого або м'якого знака, наприклад, з'ї[й"і]добний, В'є[й"і]тнам, з'є[й"о]мка, сер'є[й"о]зний, під'ю[й"у]бник, в'ю [й"у]нок, оголошення, друзі[й"а];
  • після голосної літери, наприклад, пое[й"і]зд, боє[й"е]ц, каё[й"о]мка, поє[й"о]т, каю[й"у]та, сою[й" у]з, травня[й"а]к, струмінь[й"а].

Таким чином, залежно від позиції у слові букви Е, Е, Ю, Я виконують ту та іншу функцію у слові. Тому при транскрипції або фонетичному розборі слова потрібно обов'язково звертати увагу на дані літери та їх місцезнаходження, щоб правильно визначити їхню роль, звуки, які вони позначають, та загальну кількість літер та звуків у слові. Наприклад: ярмарок [й"армарка] - 7 літер, але 8 звуків; сім'я [з"ім"й"а] - 5 букв, 5 звуків.

Цілі:

  • Познайомити учнів з подвійною роллю букв Е, Е, Ю, Я, про те, що ці літери можуть означати одне і два звука. Навчити учнів називати звуки, що позначаються буквами Е, Е, Ю, Я. Відпрацювати первинні вміння та навички учнів.
  • Повторити з учнями м'якість приголосних і як вона позначається. Згадати правило правопису ЧК, ПН, НЧ, РК, НЩ, РЩ та ін.
  • Згадати, що таке фонетика, і що вона вивчає звуки та літери.
  • Прищепити учням інтерес до уроків російської, любов до російської, виховати увагу й активність учнів під час уроку, вміння узагальнювати і робити висновки.

Обладнання:слово вчителя, допоміжний запис на дошці, ілюстрації, схеми таблиці, зошити для опорних сигналів, роздатковий матеріал, комп'ютер, інтерактивна дошка.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Повторення.

1. Орфографічне диктування:

Весілий, поміч щні кі, про сьба, мо стидо, зо нтидо, бо рщ, дні, річка, гво тутдо.

2. Запитання:

  • Як у цих словах позначається м'якість приголосних?
  • Що потрібно пам'ятати, дивлячись на такі поєднання, як ЧК, ЩН, РЩ?
  • Що можна сказати, дивлячись на поєднання ЗД, СТ, НТ у словах: гвоздик, парасолька, місток?
  • Знайдіть слово із сумнівною згодою в корені і перевірте.
  • Який розділ мови ми вивчаємо? (Фонетика)
  • Що ж вивчає фонетика?
  • Скільки голосних літер у російській мові? А звуків?
  • Які звуки ви знаєте? На які звуки поділяються голосні та приголосні?
  • А які букви звуків не позначають? (Ъ, Ь)

Вчитель:Отже, буває і таке, що в словах звуків буває менше, ніж букв. Адже Ъ і Ь знаки звуків не позначають, і невимовні приголосні теж звуків не позначають.

Виконайте таке завдання:визначте у цих словах, скільки букв і скільки звуків?

Місцевість, пеньки, жито, сонце.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

1. Вчитель:У початковій школі ви, хлопці, лише трохи торкалися теми «Подвійна роль букв Е, Е, Ю, Я». Сьогодні на уроці ми розширимо знання на цю тему (сказати мету під №1). Ми з вами глибше познайомимося з подвійною роллю цих літер; з'ясуємо, чому одні й самі букви можуть позначати один звук і два звука; навчимося називати звуки, що позначаються буквами Е, Е, Ю, Я.

Таблиця 1

Мерам’ [Е] ра

за лет-підлога[[О] т

До люв- кл'[У] в

Сяду- с' [ А] ду

Запитання до таблиці 1:

  • Подивіться уважно на слова, на підкреслені орфограми і скажіть, де стоять букви Е, Е, Ю, Я? (після приголосних)
  • Зверніть увагу на транскрипції.
  • Після яких приголосних вони стоять? (Після м'яких)
  • Отже, у якому разі літери Е, Е, Ю, Я позначають один звук? (після приголосних)

Вчитель:Розглянемо таблицю 2.

Таблиця 2

Ем-[й'Е]м

Елка-[й’О]лка

Юла-[й'У]ла

Яма-[й'А]мА

Запитання до таблиці 2:

  • (На початку слова)
  • Скільки та які звуки вони позначають?
  • Отже, у якому разі букви Е, Е, Ю, Я позначають два звуки?

Вчитель:А тепер звернемося до таблиці 3.

Таблиця 3

Б оец-бо[й 'Е]ц

Пр ієм-пр та[й’О]м

До аюта-к а[й’У]та

Ст оят-ст про[й'А)т

Запитання до таблиці 3:

  • Де стоять у словах букви Е, Е, Ю, Я? (Після голосних)
  • Скільки та які звуки вони позначають?
  • Отже, коли літери Е, Е, Ю, Я позначають два звуки?

Вчитель:Звернемося до прикладів таблиці 4.

Таблиця 4

Від зд-от ъ[й'Е ] зд

З мка-с ъ[й'О]кА

У ьюга-в ь[й’У]га

Обез яна-обидві зь[й’А]на

Запитання до таблиці 4:

  • Де стоять у словах букви Е, Е, Ю, Я? (після Ъ і Ь знаків)
  • Скільки та які звуки вони позначають?
  • Отже, коли ще літери Е, Е, Ю, Я можуть означати два звуки?

Вчитель:Ми дослідили таблиці та зробили висновки. А тепер звіримо свої висновки з правилом підручника та відповімо на запитання: чи правильні висновки ми зробили.

2. Робота у зошитах для опорних сигналів (ОС). Складання таблиці-схеми.

Таблиця-схема №1

Вчитель:Перш ніж заповнити таблицю-схему №1 прикладами, проробимо таку роботу: я показуватиму вам картинки з назвами предметів, а ви відповідно стрілкам таблиці заповнюватимете прикладами. Попереджу, будьте уважні!

Малюнки див. у презентації(Слайди 2–11).

Вчитель:Перевіряємо написане.

Запитання:А чому ви не записали до таблиці-схеми такі приклади, як: жаба, тюльпани, лев?

Вчитель:А тепер, хлопці, креслимо таблицю-схему №2.

Таблиця-схема №2

IV. Закріплення.

1. Гра «Хто швидше?»(біля дошки два хлопчики та дві дівчинки)

Завдання:записати слова, визначити, скільки літер і скільки звуків, підкреслити орфограму, що вивчається.

Поїзд, каюта, ялина, тюк, люк, під'їзд, ллють, як маяк.

2. Вправа- Загадки.

Завдання:відгадайте слово, запишіть його, підкресліть орфограму, визначте, скільки літер та звуків у словах.

А) Що найбільше у світі любить ведмідь? (мед)

Б) У яких словах зустрічається літера-колючка Е? (їжак, йорж, ялинка)

В) Відгадайте ім'я дівчинки за першими звуками слів: ябеда, наперсток, акваріум. (Яна)

Г) Куди восени відлітають птахи? (на південь)

Д) Що каже мама, коли тебе годує? (їж)

3. Лунають картки із завданнями:виписати з вірша слова на правило «Подвійна роль букв Е, Е, Ю, Я», визначити, скільки в них букв і звуків, підкреслити орфограму, що вивчається.

Картка із завданням

Всі довкола охоплені страхом:
Розлючений людожер
Оголосив, що з'їсть сьогодні
Чудовий обід.

Вчитель:А тепер звіримо ваші записи із записами на дошці та виправимо помилки.

4. Самостійне виконання вправ за підручником.

5. Перевірка.

V. Підсумок уроку.

Запитання:

  • Яку тему ми сьогодні вивчали?
  • Коли літери Е, Е, Ю, Я позначають два звуки?
  • Коли літери Е, Е, Ю, Я позначають один звук?

Оцінка за урок. Заохочення.

VI. Домашнє завдання.

Урок російської в 5 класі вчителя Нигматзяновой Р.С.

Тема: «Подвійна роль букв е, е, ю, я».

Цілі уроку: 1) знати , Що букви е, е, ю, я можуть позначати 1 і 2 звуки; вміти називати звуки, що позначаються буквами е, е, ю, я; 2) розвивати вміння позначати звуки на письмі транскрипцією, пізнавальний інтерес до російської; 3) виховувати любов до природи, до російського слова та мовної культури. Обладнання: Комп'ютер, проектор, екран для проекції слайдів, тлумачні та орфоепічні словники, дошка, крейда, підручники…
Хід уроку. 1. Організаційний момент. - Здрастуйте, хлопці! Сідайте . Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, які дві ролі виконують букви е, е, ю, я,навчимося розрізняти букви та звуки, називати звуки, що позначаються буквами е, е, ю, я. …До дошки підуть… У той час, як окремі учні виконуватимуть свої завдання, ви (решта класу) повинні працювати разом з тими, хто працює біля дошки, тобто вам потрібно записувати все в зошит.
2. Актуалізація колишніх знань. На дошці та на слайді записана пропозиція з пропущеними літерами. - … прочитай нам, будь ласка, пропозицію… Це перший рядок із вірша відомого російського поета 19 століття. Хто назве цього поета?.. Назва вірша… Тепер завдання до цієї пропозиції. А) 1 учень. Підкреслити граматичну основу речення та надписати над словами частини промови, якими вони є. Буря імлою н .. бо кро .. т, вихор .. сні .. ні крутячи деєпр … (Дієпричетний оборот заздалегідь відзначений, дієприслівник позначено і зазначено про вивчення цієї частини мови у 7 класі). Б) 2 учні. Виписати словосполучення(сущ. + дієслово) - дієслівне словосполучення. Відповідь:Небо криє (сущ. + дієслово) - дієслівне с/с. (сущ. + прилаг.) - Іменне словосполучення.Вихори снігові (сущ. + прилаг.) - Іменне с/с. В) Виконати розбір слова за складом (розбір №2) Снігові Г) Виконують завдання за картками 2 год. Картка №1. В..сілі п.. мощники, приш..л п.. раніше, про.. ба посп.. шити, годудес(?)на міс(?)ність. Уеселі ппромощники, пришел ппрораніше, просьба ппроспешити, годудесн ая містність.
Картка №2. Розділити слова на 2 групи, спрямовуючи їх стрілочками: 1) ь - Позначає м'якість приголосного, 2) ь – є розділовим знаком. ялина, завірюха, горобці, листя, пеньки, прохання, серйозна. Перевірка завдання за допомогою слайда.
Д) Лексична робота. Робота з тлумачним словником (словник заздалегідь дано учневі, сторінку закладено, слово позначено).Слово Імла. - Хлопці, хто з вас знає значення слова «мгла» з нашої речення?.. А тепер звіримося зі словником…
3. Пояснення нового матеріалу. - Голосних звуків – 6. Букв – 10. Подивимося на слайд. - Куди ж поділися я, е, е, ю? Куди вони сховалися? "Хитрі" літери. - Уявімо таку ситуацію: Ви вкололися об хвою їли і скрикнули: «Ялина!» Нам виразно буде чується на початку слова [ й’е ] ль . Скрикнемо: «Їжак!» … Скажімо: "Яма!" … «Юла» … - У нашому реченні є буква е в слові криє. Звучить…

на солодіз'являються слова з розібраної речення

Ялина - [ й Се ] ль, кр про [ й Се ]т, в ъ [ й Се ]зд, [ н е ]бо

Їжак - [й 'о] ж, серь [й 'о]зна

Яма - [й 'а] ма, листя [й 'а]

Юла - [ й 'у ] ла, мгл о [ й 'у ], в ь [ й 'у ] га, кру [ т ' а ]


Висновок про подвійну роль голосних е, е, ю, я за допомогою таблиці на слайді.
Читання правила на стор.127. 4. Закріплення матеріалу. 4.1.Виконання упр. 304. Читання завдання. 3 позиції -3 колонки. Креслю на дошці. 1) 2) 3) Завдання по рядах. Заповнити першу колонку – 1 ряду, 2 – 2 ряди, 3 – 3 ряди.По 3 слова у кожну колонку. Висновок: Літери е, е, ю, яна 1 колонці позначають 2 звуки, у 2 колонці - 1 звук, на 3 - 2 звуки. 5. Фізкультхвилинкаіз завданнями на слайді.

4.2. Самостійна робота із завдання на слайдіна 5 хвилин. Подібне завдання – упр. 306 дається додому для 1, 2 груп.
Через 5 хв. Перевірка по слайду.
Серед цих слав виявились і слова, які ми не змогли записати ні в першу колонку, ні в другу. Чому згодні не пом'якшуються? Відповідь: У російській мові є приголосні, які не мають пари по м'якості – твердості.

6. Висновокна тему уроку з опорою на слайд.

6.1. Закріплення правила.

6.2. Гра «Третій зайвий» (записи на слайді).
- У кожному рядку вам будуть дані по 3 слова. Якщо зайвим за кількістю звуків у буквах е, е, ю, яВи порахуєте слово ліворуч від вас, то піднімете ліву руку, якщо праворуч – праву руку, якщо посередині – прийміть «позу Наполеона». Відповіді: А. Яма, сім'я, зарядка . Б. дзиґа, гачок, каюта. В. Ялинка, співає, мед. Г. Ялина, з'їв, небо.

7. Завдання додомуіз поясненнями.

Дз: 1) параграф 61 вивчити, правило зі стор. 127 вивчити.

2) упр. 305 – ІІІгр., 306 - I, II гр.

У час, що залишився від уроку, учні замінюють одним словом дані на слайдівисловлювання та виконують фонетичний розбір.

Після цього виконують домашнє завдання.

Технологічна карта уроку російської мови, клас 5 "А"

Тема уроку: «Подвійна роль букве, е, ю, я »

Мета діяльності вчителя: актуалізувати та відновити знання про подвійну роль букве, е, ю, я ; розвинути навички визначення фонетичних позицій, у яких літерие, е, ю, я позначають один або два звуки.

Тип уроку : комбінований

Заплановані освітні результати:

  • предметні (Обсяг освоєння та рівень володіння компетенціями):знати звукове значення букве, е, ю, я у різних фонетичних позиціях;вміти розрізняти звукове значення букве, е, ю, я у різних фонетичних позиціях, пояснювати, чому в російській мові 6 голосних звуків та 10 букв, що їх позначають;
  • метапредметні (компоненти культурно- компетентнісного досвіду): здатність усвідомлювати цілі навчальної діяльності та пояснювати їх; вміння поставити мету та організувати її досягнення, рефлексивне мислення.
  • особистісні: усвідомлення естетичної цінності російської; шанобливе ставлення до російської мови, гордість за неї; потреба зберегти чистоту російської як явища національної культури, прагнення мовленнєвому самовдосконаленню.

Методи та форми навчання: спостереження за мовою, дослідницький метод, створення проблемної ситуації, індивідуальна, групова, фронтальна

Обладнання е: комп'ютер, мультимедійний проектор.

Наочно-демонстраційний матеріал: презентація на тему уроку

Реалізована програма:з російської мови для 5-9 класів. Автори: М.Т.Баранов, Т.А.Ладиженська, Н.М.

УМК: Російська мова. 5 кл.: Підручник для загальноосвітніх закладів. О 2ч. Автори: Т.А.Ладиженська, М.Т.Баранов, Л.А.Тростенцова, Л.Т.Григорян, І.І.Кулібаба, Н.В.Ладиженська.

Структура уроку

Етапи уроку

Навчальні та розвиваючі компоненти, завдання та вправи

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Форми організації взаємодії

Формовані вміння (УУД)

Проміжний контроль

1.Організаційний момент (мотивація до навчальної діяльності))

Емоційна психологічна та мотиваційна підготовка уч-ся до засвоєння досліджуваного матеріалу

Вступне слово.

Здрастуйте, хлопці! Я рада нашій сьогоднішній зустрічі. Нехай той недовгий час, який ми проведемо разом, принесе і вам радість, буде цікавим та корисним.

Я хотіла почати урок з прислів'я, але воно розсипалося.2слайд

Допоможіть мені її зібрати(Знання та мудрість прикрашають людину)3слайд

Зробіть синтаксичний аналіз пропозиції.

Слухають вчителі, беруть участь у діалозі з ним.

фронтальна

Пізнавальні: усвідомлюють навчально-пізнавальне завдання

Регулятивні: планують необхідні дії, операції

Комунікативні: працюють у парах

Усні відповіді

2. Актуалізація та пробна навчальна дія

Відтворення раніше вивченого, встановлення наступних зв'язків колишніх та нових знань та застосування їх у нових ситуаціях.

Багато у світі різних країн. Але ту країну, в яку ми сьогодні вирушимо, ви не знайдете на карті, хоча з її мешканцями ми зустрічаємось на кожному уроці. Вона називаєтьсяФонетика

Хлопці, а як звати мешканців цієї країни? (Звуки, літери)

Чим відрізняється звук від літери?

З чого складаються приголосні звуки?

Скільки голосних звуків? Скільки голосних звуків?

Давайте звернемося до нашої пропозиції та випишемо ті слова, в яких звуків більше, ніж букв. Чому це відбувається?

А які літери можуть позначати по два звуки? е, я.

Звернемося до словалюдина. Яку роль тут грає буква е

Відповідають на запитання. Будують висловлювання

Звуки ми вимовляємо та чуємо, літери пишемо та читаємо

Голосних букв 10

Голосних звуків 6

Знання

Прикрашають

Пом'якшує попередній приголосний і позначає звук (е)

Фронтальна, індивідуальна

Пізнавальні: здійснюють вирішення навчальних завдань операції аналізу, синтезу, порівняння, класифікації, встановлюють причинно-наслідкові зв'язку.

Регулятивні: приймають та зберігають навчальне завдання.

Комунікативні: запитують, відповідають питання інших

3. Цілепокладання та побудова проекту виходу із труднощів

Розкриття сутності нових понять, засвоєння нових способів навчальної та розумової діяльності учнів. Перевірка завдань. Бесіда з питань

Сформулюємо тему нашого уроку. Слайд4

Створює проблемну ситуацію, в якій учні виявляють нестачу своїх знань і бажання активно долати суперечності, що виникають у процесі навчальної діяльності.

Формулює мету навчальноїдіяльності разом із учнями, які приймають її на себе.

Сьогодні ми працюватимемо з незвичайними літерами російською мовою: е, е, ю, я.

Оригінальність їх у тому, що вони можуть відігравати подвійну роль: позначати один або два звуки.

А ще вказують на м'якість приголосного.Слайди5-11

Звернемося до підручника стор 142 п.61.

Збіглися наші висновки з правилом?

Особистісні: усвідомлюють свої можливості у навчанні, здатні адекватно міркувати про причини свого успіху чи неуспіху.

Пізнавальні: отримують необхідну інформацію з прослуханого пояснення вчителя, висловлювання однокласників, систематизують власні знання.

Регулятивні: планують потрібні дії.

Комунікативні: будують невеликі монологічні висловлювання.

Усні відповіді

4. Практична діяльність з реалізації побудови проекту

Вправа 310

Сформулюйте висновок, у якій позиції літерие , позначають один звук?

Коли буква е позначають два звуки?

Відповідають на питання вчителя, формулюю правило, власні висновки у співпраці з учителем та однокласниками Відповідають на питання вчителя, формулюють правило.

Індивідуальна групова

Фронтальна, індивідуальна

Пізнавальні: читають і слухають, отримуючи потрібну інформацію, самостійно знаходять її у матеріалах підручника. Регулятивні: контролюють навчальні дії, помічають допущені помилки, усвідомлюють правило контролю та успішно використовують його у вирішенні навчальної задачі.

Усні відповіді

5. Первинне закріплення з коментуванням у зовнішній промові

Узагальнення, систематизація та формування раціональних способів застосування їх на практиці. Розмова, аналіз таблиці

Підіб'ємо підсумок наших досліджень, спробуємо скласти таблицю

Звіримо нашу таблицю з узагальнюючою таблицею «Подвійна роль букв е, е, ю, я» (слайд12)

Подвійна роль букв е, е, ю, я (букви-артистки)

Працюють над складання таблиці

Формулюють власні думки, роблять висновок

Індивідуальна групова

Пізнавальні: виконують навчально-пізнавальні дії в матеріалізованій та розумовій формі, здійснюють для вирішення навчальних завдань операції аналізу, синтезу, порівняння, класифікації, встановлюють причинно-наслідкові зв'язки.

Регулятивні: приймають та зберігають навчальне завдання. Комунікативні: ставлять запитання, відповідають питання інших, формулюють власні думки, висловлюють і доводять свою думку

Усні відповіді

6.Фізкультхвилинка

Навчальна гра – розминка.

Узагальнення отриманих знань під час уроку.

Втомилися? Я пропоную трохи погратись. Якщо голосні позначають два звуки, присідають дівчатка, якщо один, то присідають хлопчики

Юнга, хліб, бар'єр, люстра, пень, журавлина, пам'ять, рушниця, озеро, пам'ятник, завірюха, буряк, каюта, пень, баян.

Беруть участь у навчальній грі.

фронтальна

Особистісні: розуміють, у чому значення знань для людини. Пізнавальні: набувають уміння використовувати отримані знання та вміння у практичній діяльності та повсякденному житті. Регулятивні: оцінюють свою роботу, виправляють та пояснюють помилки. Комунікативні: формулюють власні думки, висловлюють та обґрунтовують свою точку зору.

7. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком

Виконання різнорівневих вправ на основі підручника та дидактичного матеріалу

Самостійне виконання різних за складністю вправ, підібраних вчителем

1.Розподільний диктант (робота в парах)

Завдання. Розподіліть слова у 2 стовпчики:

1) букви Е, Е, Ю, Я позначають 1 звук,

2) букви Е, Е, Ю, Я позначають 2 звуки.

Мед, їжа, якір, каюта, ліс, тепло, ялинка, тінь, люди, завірюха, ллє, летить, лямка, яма, баян, річка, баня.(слайд13)

2.Вправа - загадки.

Завдання: відгадайте слово, запишіть його, визначте, скільки літер та звуків у словах.

  • Що найбільше у світі любить ведмідь?(мед)
  • Яка риба починається на Е?(йорж)
  • Куди відлітають птахи?(південь)
  • Наймолодший матрос на судні?(юнга)

3. вправа 331

Молодці, хлопці! І з цим завданням ви справилися чудово.

Виконання вправ

Індивідуальна групова

Пізнавальні: здійснюють пошук необхідної інформації. Регулятивні: самостійно планують необхідні дії, операції, діють за планом

Письмова робота

8.Рефлексія навчальної діяльності (підбиття підсумків уроку)

Заключна бесіда з питань

(слайд14)

Що нового дізналися на уроці?

Які проблеми у вас виникли в процесі роботи?

Чи сподобалося вам на уроці? Виберіть смужку та покажіть мені.

Давайте оцінимо роботу однокласників.

Визначають свій емоційний стан під час уроку. Виставляють оцінки.

Індивідуальна групова

Пізнавальні: набувають уміння мотивовано організовувати свою діяльність.

Регулятивні: оцінюють свою роботу.

Комунікативні: будують невеликі монологічні висловлювання.

Оцінювання роботи учнів під час уроку.

9. Завдання додому

Диктує д/з упр312(Слайд15)

Запис у щоденник

індивідуальна


>>Російська мова 5 клас >>Російська мова: Подвійна роль букв я, ю, е, е

Подвійна роль літер Я, Ю, Е, Ё.

Деякі літери можуть означати як один, так і два звуки.

Літери е, е, ю, япісля приголосних у слові позначають один звук: [е], [о], [у], [а] і вказують на м'якість цього приголосного: насіння- [з"е"м"а].

В інших випадках (на початку слова, після голосних і після роздільних ъі ь) літери е, е, ю, япозначають два звуки: [йе], [йо], [йу], [йа] - суддя[суд"йа].Тому кількість букв і звуків у словах не завжди однакова.

Чи знаєте ви?

В історії російської мови поєднання звуків [йо] на листі передавалося по-різному: йо, йо, йо.

А відомий російський письменник та історик Микола Михайлович Карамзін(1766-1826) для цього звукосполучення придумав букву е.

Порівняйте!

1. Порівняйте поєднання літер у лівій та правій колонках. Чи є спеціальні літери для позначення таких поєднань? Якщо є,

напишіть ці літери.

[ай] - ... [йа] - ...
[ой] - ... [йо] - ...
[уй] - ... [йу] - ...
[ей] - ... [йе] - ...

2. Промовляючи слова повільно, скажіть, у яких із них буква япередає два звуки [йа], а яких - один [а].

Місяць, п'ять, січень, пам'ять, ім'я, час, лава, сім'я, вересень, яблуко.

3. Випишіть виділені слова. Підкресліть літери е, ета вкажіть, скільки звуків вони позначають.

Заспівайте, друзі, аджезавтра у похід
Підемо в передсвітанковийтуман.
Співаємо веселіше, нехай нам підспіває
Сивий бойовийкапітан.
(А. Чуркін)

4. Чи знаєте ви російські імена, що починаються на літери е, ю, я? Запишіть їх. Скільки звуків позначають початкові літери?

5. Повільно промовте слова. Порахуйте, скільки літер і скільки звуків у них. Обґрунтуйте свій висновок.

Літ, ллє; сів, з'їв; отрута, пекло; Коля, коли; полю, полю; сім'я, сім'я; обідати, об'їдати.

Н.Ф.Баладіна, К.В. Дегтярьова, С.А. Лебеденко. Російська мова 5 клас

Надіслано читачами з інтернет-сайтів

Російська мова онлайн , список тем з предметів, збірка конспектів з російської мови, домашня робота, запитання та відповіді, твори з російської мови, плани уроків

Зміст уроку конспект уроку та опорний каркас презентація уроку акселеративні методи та інтерактивні технології закриті вправи (тільки для використання вчителями) оцінювання Практика завдання та вправи, самоперевірка практикуми, лабораторні, кейси, рівень складності завдань: звичайний, високий, олімпіадний домашнє завдання Ілюстрації ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, коміксі, мультимедіа реферати фішки для допитливих шпаргалки гумор, казки Доповнення зовнішнє незалежне тестування (ВНТ) підручники основні та додаткові тематичні свята, слогани статті національні особливості словник термінів інші Тільки для вчителів

Подібні публікації