Tuleohutuse entsüklopeedia

Püha öö test Raamat "Püha öö" (loe võrgus). Kirjandusliku lugemistunni konspekt

Tunni eesmärgid:

  • tutvustada õpilastele Selma Lagerlöfi loomingut;
  • õpilaste sõnavara arendamine;
  • kasvatada armastust ja lahkust ligimese vastu;
  • kasvatada austavat suhtumist õigeusu kultuuri.

Kasutatud metoodilist kirjandust:

  1. piibel.
  2. Ajakiri "Koolilapse haridus" nr 7, 2006

Kasutatud seadmed: sülearvuti, õpikud.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

- Meie õppetund toimub pühadel, Püha Kolmainu päeva eelõhtul.

Ma tahan, et õppetund oleks teile kasulik. Ehk õnnestub sul enda jaoks midagi avastada.

2. Tunni teema sõnum.

- Tänases tunnis kohtume kirjandusvaldkonna suure mustkunstniku Selma Lagerlöfiga, kes räägib meile meie Issanda Jeesuse Kristuse sünni suurest saladusest.

Liigume mõttes Rootsi. Siin sündis ja elas kogu oma elu kirjanik Selma Luvisa Ottilie Lagerlöf.

Legendid sündisid Rootsi südames – Värmlandis – ja asusid elama Morbakka aadlimõisasse. Just nemad kahisesid pööningul, mängisid Morbakkat tihedas rõngas ümbritsenud tohutute pihlakate okstega, lehvisid ümber hälli, kus lamas mõisa omanike pensionil sõjaväelase ja õpetaja tütar.

Kuid paraku ei olnud legendid kõikvõimsad. Neil ei õnnestunud last päästa raskest haigusest, mis muutis kõndimise võimatuks. Ainus meelelahutus oli tüdrukule tädi ja vanaema jutud. Ja 5-aastaselt kaotas tüdruk oma armastatud vanaema, kelle surm sai tema jaoks tõeliseks tragöödiaks.

Tüdrukul tekkis väga varakult lugemissõltuvus. Tema lemmikkirjanikud olid Andersen, Walter Scott, Mine Reed. Selma otsustas juba 7-aastaselt hakata kirjanikuks. Iga paberileht, mis mulle silma jäi, oli täis luulet ja proosat, näidendeid ja romaane.

Kui Selma oli 10-aastane, taastasid arstid tal liikumisvõime. Kuid kirjanikuks saamiseks pidi tüdruk õppima. Ta õppis kaua ja põhjalikult, hiljem sai temast üks tähelepanuväärsemaid kirjanikke Rootsis. Selma Lagerlöf on 27 suure teose autor, sealhulgas vapustav eepos “Nils Holgerssoni imeline teekond metshanedega Rootsis”, “Jesta Berlingi saaga”, triloogia Levenskiöldidest.

Raamatus "Tales of Christ" kogus kirjanik idas sündinud legende. Ja ta alustas seda raamatut jõuluööl vanaemalt kuuldud looga Päästjast.

4. Teksti esimese osa lugemine ja analüüs.

(Laste lugemine lõpetatud osades.)

- Lugege pealkirja. Mis sa arvad, mida autor meile ütleb?

(Millestki salapärasest. Inglitest, kes vaatavad meile taevast. Pühast pühast.)

1. osa “Kui ma olin…” sõnadele “Õnnelikumaid lapsi polnud…”

- Kelle nimel lugu räägitakse?

- Mis oli laste jaoks tõeline õnn?

(Laste jaoks oli tõeline õnn kuulata vanaema jutte.)

(Valik lugemine.)

2. osa "Mäletan ähmaselt ..." sõnadele "Kui külm tuul puhub ..."

- Loe, millise vanaema kuvandi jättis Selma Lagerlöf igaveseks mällu?

(Valik lugemine.)

Loe sõnu, mida vanaemale öelda meeldis.

(Valik lugemine.)

Mis sa arvad, miks ta seda tegi?

(Ma arvan, et vanaema tahtis, et lapsed usuksid imedesse, kasvaksid lahkeks, osavõtlikuks. Võib-olla sellepärast sai Selma Lagerlöfist kirjanik.)

3. tund "Ma mäletan..." sõnadele "...kui ta suri."

- Mis jäi kirjanikule vanaema jutust meelde?

(Talle jäid meelde väikesed palved, psalmisalmid, kuid kõige rohkem jäi meelde lugu Kristuse sünnist.)

4. tund “Ma mäletan seda hommikut…” lõpuni.

- Mis on selle loo kangelanna elust vanaema surmaga igaveseks läinud?

(Jutud ja laulud lahkusid majast, justkui oleks uks imelisse maagilisse maailma suletud.)

- Kinnitage oma vastus tekstiga.

(Valik lugemine.)

– Mida sa tahaksid meile öelda, Selma Lagerlöf?

(Selma Lagerlöf tahaks meile rääkida hämmastava loo, mida ta kuulis jõululaupäeval oma vanaemalt.)

Sõnastik: psalm – religioosne laul.

5. Kehaline kasvatus.

Ja nüüd seisame koos
Vaja veidi puhkust.
Pöörake paremale, pöörake vasakule
Lõpuks istuge julgelt maha!
Töötage jalgadega
Töötage oma kätega!
Naeratage, head päeva!
Ja plaksutame käsi!

6. Lavastus.

Ma mäletan esimest korda lapsena,
Jõuludest kuulnud.
Olin pisarateni liigutatud
Väike Kristus ju sündis.
Mitte rikkas väljapaistvas majas
Ja ta ei lamanud suurepärases hällis,
Ja kurtide koopas õlgedel ...

– See juhtus kaks tuhat aastat tagasi Petlemma linna läheduses Juudamaal. Sündinud Päästjat tervitasid karjased.

1. karjane: Kui pime oli – ja järsku nii ere valgus!

2. karjane: Taevas süttis uus suur täht.

(Ilmub särav ingel.)

Valgusingel: Maailma Päästja, keda prohvetid ennustasid, sündis!
See on Jeesus Kristus! Leiad selle sellest koopast!

1. karjane: Vaata, see kauge koobas põleb üleni!

2. karjane:

Kristusele otsa vaatama
Jumalat kummardama
Asume teele
Ohtlikul teel.

1. karjane:

Toome Beebile kingituseks
Mesi, lõhnavad ürdid.
Tee leiame tärniga
Hele, hõbedane.

(Koobas, milles Maarja hälli kiigutab ja laulab.)

Maria:

Kuidas tähed mägede kohal põlevad
Karjased orgudes rändavad koos oma karjadega.
Ole vait, kelluke, ära tee lärmi, lambad,
Laps magab sõimes, küünal põleb läbi.

Eesel: Oota hetk, äkki on Beebil veidi külm?

Vol: Me soojendame seda hingeõhuga.

Eesel: Vaata, tundub, et keegi tuleb?

Vol: Karjased on tulnud ja seisavad väravas.

Maria: Jumal aidaku mind, sõbrad! Tule varsti sisse!

1. karjane: Ja kus on vastsündinu?

2. karjane: Jah, siin ta on!

1. karjane:

Võta vastu, Kristus, lihtsad kingitused.
Siin on leib ja mesi ja siin on vesi,
Oleme vaesed inimesed, kuid usume -
Teised ajad tulevad.

(Õpetaja luges A.A. Feti luuletust “Öö on vaikne ..”)

Öö on vaikne. Ebakindla sõime taevalaotuses säravad nad vaikselt silma,
Lõunatähed värisevad. Maarja valgustatud nägu,
Ema silmad naeratusega Tähekoor teisele koorile
Vaikselt sõime vaadates. Kuulmine väriseb kikkis.

Pole kõrvu, pole üleliigseid silmi, - Ja Tema kohal põleb kõrgelt
Siin laulsid kuked - See kaugete maade täht:
Ja kõrgeimal asuvate inglite taga kannavad teda Ida kuningad
Karjased kiidavad Jumalat. Kuld, mürr ja viiruk.

7. Teksti teise osa lugemine.

(Lugemine rollide kaupa: väike tüdruk, vanaema, karjane, mees.)

Sõnastik: jõululaupäev - jõulupüha kirikupüha eelõhtu; lampada - ikooni ees valgustatud väike anum.

8. Üldistus.

Proovime vastata küsimustele, mis väikest tüdrukut muret tekitasid. Miks loomad ja esemed halastasid?

(Jeesus Kristus sündis ja kogu loodus rõõmustas selle üle. Isegi kuri karjane halastas Ema ja Lapse peale.)

- Mida te arvate, miks tuli Issand inimeste juurde maa peale?

(Inimesi armastades, nende eest hoolitsedes tahtis Issand näidata elu mõtet ja avada teed igavesele õnnele. Jeesus tähendab Päästjat. Kristus on Jumala võitu.)

- Mis on sinu arvates õnn?

(Õnn on see, kui inimesed ei jää haigeks. Kui maa peal pole sõda, on see ka õnn. Inimesed peaksid üksteist armastama ja üksteise eest hoolitsema. Issand tuli maa peale inimesi patust puhastama.)

- Oma jutu lõpetades lausus vanaema järgmised sõnad:

"Inimest ei aita ei küünlad, lambid, päike ega kuu: ainult puhas süda avab silmad, millega inimene saab nautida taevase ilu mõtisklust," kuidas te neist aru saate?

– Mõelge, kuidas muidu saaksite loo pealkirjastada?

("Jõulud." "Jõulueelne öö." "Issanda sünd.")

9. Kodutöö:

- Kodus, et tunda iga kunstilist sõna ja pilti, lugege tekst uuesti läbi. Valmistage ette küsimuste sisu, mida te üksteisele esitate.

10. Kokkuvõtete tegemine.

– Iga mõtlik lugeja avastab teosega tutvudes midagi enda jaoks. Milliseid avastusi tegite?

(Laste ütlused.)

- Poisid, aidake mul meie õppetundi hinnata. Mida sa võtaksid: päikese või pilve?

(Lapsed valivad päikese ja selgitavad oma valikut.)

- Valgustagu teie head teod meie hinge, nagu päikesekiired, ja patud ja pahed ainult tumestavad seda, nagu pilved taevas.

Meie esivanematel oli traditsioon: jõuluajal kõik oma hädad “põletada”. Ja nüüd ma süütan küünla ja sina, vaadates selle tuld, pea meeles, keda sa solvasid, petsid, kellele sa halva sõna ütlesid. Ja kõik teie mured põlevad sellel leegil ega kordu enam kunagi.

Kirjandusliku lugemistunni konspekt

S. Lagerlöf "Püha öö"

Õpetaja: Akulova N. V.

WMC "Harmoonia"

Klass: 4
Üksus: kirjanduslik lugemine

Tunni teema: S. Lagerlöf "Püha öö"

Tunni tüüp: elementide abil uute teadmiste "avastamise" tund tehnoloogiaid kriitilise mõtlemise arendamine.

Tunni eesmärk : korraldada õpilaste tegevusi uute teadmiste "avastamise" eesmärgil.

Tunni eesmärgid: moodustatud UUD

Kognitiivne: tutvustada õpilastele S. Lagerlöfi loomingut “Püha öö”, tema elulugu; Laiendage teadmisi sõnadest; õpetada lapsi teksti analüüsima ja tööplaani koostama, kujundama väljendusrikast lugemisoskust.

Regulatiivne: enesekontrolli, tegevuste protsessi ja tulemuste kontrollimise ja hindamise oskuste arendamine.

Isiklik: harida moraali ja moraalinorme läbi kunstiteose ideoloogilise koormuse omaksvõtmise; avardada oma silmaringi kirjanduse vallas, sisendada armastust lugemise vastu.

Kommunikatiivne: kuulamis- ja dialoogioskuste arendamine, probleemi arutelus osalemine; kujundada suulise vastuse käigus oma mõtteid loogiliselt ja mõistlikult väljendada, arendada suulist kõnet.

Varustus

õpetajale: õpik, multimeediaprojektor, esitlus tunni jaoks;

õpilastele: õpik, vihik, kaardid tabelitega.

Tundide ajal

I . Org. hetk

II . Kodutööde kontrollimine

    Töö tekstiga

Mida sa viimases tunnis õppisid?

(Moosese kohta käivate legendidega)

Tõesta teksti põhjal, et Mooses on prohvet.

Kas tänapäeva inimene täidab Jumala poolt Moosese kaudu inimestele edastatud seadusi?

Mis muutuks maailmas, kui inimkond elaks Moosese seaduste järgi?

2. Leksikaalne töö.

Slaidid 1-4

Nimetage seda ühe sõnaga:

    ausammas, mida paganad kummardasid kui jumalust (iidolit);

    Moosese tehtud seadused (käsud). Loetlege need. Proovige neid meeles pidada ja järgige neid;

    plaadid, millele Mooses kirjutas käsud (tahvlid);

    teravili, mis taevast alla kukkus (manna).

III . Ettevalmistus tajumiseks.

- Liigume mõttes Rootsi. Vaadake fotot Rootsi pealinnast Stockholmist.

slaid 5

Siin sündis ja elas kogu oma elu kirjanik Selma Luvisa Ottilie Lagerlöf. Selle kirjaniku elust ja tööst räägib ...

slaid 6

Üliõpilane. Selma Lagerlöf (1858-1940) – Rootsi kirjanik, esimene naine, kes sai Nobeli kirjandusauhinna (1909)

Selma sündis pensionil sõjaväelase perekonnas ja õpetajana. Tüdruk oli raskelt haige ega saanud kõndida. Lapse ainsaks meelelahutuseks olid tädide ja vanaema jutud. 5-aastaselt kaotas Selma oma armastatud vanaema, kelle surm oli tema jaoks tõeline tragöödia.

Tüdrukul tekkis väga varakult lugemissõltuvus. Tema lemmikkirjanikud olid Andersen, Walter Scott, Mine Reed. Selma otsustas juba 7-aastaselt hakata kirjanikuks. Iga paberileht, mis mulle silma jäi, oli täis luulet ja proosat, näidendeid ja romaane.

Kui Selma oli 10-aastane, taastasid arstid tal liikumisvõime. Kuid kirjanikuks saamiseks pidi tüdruk õppima. Ta õppis kaua ja põhjalikult, hiljem sai temast üks tähelepanuväärsemaid kirjanikke Rootsis. Selma Lagerlöf on 27 suurema teose autor, sealhulgas vapustava eepose "Nils Holgerssoni hämmastav teekond metshanedega Rootsis".

Slaid 7

See teos on mõeldud koolinoortele ja on samas põnevalt kirjutatud Rootsi geograafia teejuhiks. Vene keelde tõlkides oli geograafiline teave välistatud ja järele jäi vaid imeline muinasjutt.

Lugu räägib ulakast poisist Nielsist, keda päkapikk võlub. Olles muutunud väga väikeseks ja saanud loomadest aru, läheb poiss koos koduhane Martiniga ohtlikule teekonnale otsima päkapikku, et loitsu murda. Seda imelist lugu lugedes saate teada Nielsi ebatavalistest seiklustest.

- Niisiis, nagu te juba kuulsite, armastas Selma oma vanaema väga, ta oli tema vastu lahke. Sul on ka vanaemad. Tahvlil korraldasime fotonäituse teemal "Minu armas vanaema". Miks nad sulle kallid on? Räägi neist.

(Lapsed loevad miniesseesid oma vanaemadest. Ülejäänud töö jätke järgmiseks tunniks.)

- Hästi tehtud. Aitäh. Kuidas on teie arvates vanaema S. Lagerlöf seotud meie tunni teemaga? (Ta rääkis talle oma loo).

IV . Tunni teema.

Slaid 8

Selma Lagerlöf Püha öö.

- Mis sa arvad, millest lugu räägib?

(Millestki salapärasest. Inglitest, kes vaatavad meile taevast. Pühast pühast.)

Mida me tunnis tegema õpime?

(Oleme juba tutvunud kirjaniku elulooga, nüüd õpime tema loomingut ilmekalt lugema ja tekstiga töötama).

V . Sõnavaratöö.

Tekstis ilmuvad tundmatud sõnad. Näiteks, psalm. Mis see on?(...) Vaatame ekraani, on sul õigus? jne.

Slaidid 9-14

Psalm - kreeka keelest tõlgitud - ülistuslaul.

Personal - kepp, mis toetab, kui ei kõnni. Iidsetel aegadel olid vardad varustatud maagiliste jõududega.

Halastus - abivalmidus kaastundest, heategevusest.

seljakott - kott, üle õlgade kantud kott.

Inglid lutsudega. lauto - keelpill.

Lampada - kristlikul jumalateenistusel kasutatav lamp. Esimesi lampe kasutasid kristlased pimedate koobaste valgustamiseks, kus nad tagakiusamise kartuses jumalateenistusi pidasid.

VI . Sissejuhatus teksti.

Lehekülg 59-66 - õpetaja lugemineja hästi lugenud õpilased.

VII . Arutelu loetu üle ja töö tekstiga (plaani koostamine).

(Lugemine lõpetatud osade kaupa. 1 tund loeb õpetaja.)

1 tund "Kui ma olin ..." sõnadele "... et me ei igatse enam oma vanaema järele ega mäleta teda."

Lugemine 1 tund Mina loen ja sina vaatad .

Kelle nimel lugu räägitakse?

Mõelge sellele sõnale sünonüümile imeline.

(Armas, imeline).

Mida see sõna tähendab legend?

(Vale narratiiv tegelikkuse faktide kohta)

Kuidas muidu helistada saab Jõuluõhtu?

(Jõuluõhtu. See on jõululaupäev, mil toimub intensiivne ettevalmistus selleks õigeusu pühaks – kohtumiseks Jumalaga.).

Sellest puhkusest räägime lähemalt järgmises tunnis. Kas soovite selle kohta sõnumeid ette valmistada?

Mis oli laste jaoks tõeline õnn?

(Laste jaoks oli tõeline õnn kuulata vanaema jutte.)

Loe, milline pilt vanaemast Selma Lagerlöfist talle igavesti meelde jäi? Loe selle kohta tekstist.

(Valik lugemine. "Mällu jäi vaid natuke ..."

Loe sõnu, mida vanaemale öelda meeldis.

(Valik lugemine. "Ja see kõik on sama tõsi...")

Mis sa arvad, miks ta seda tegi?

(Vanaema tahtis, et lapsed usuksid imedesse, kasvaksid lahkeks, osavõtlikuks.)

Mis on selle loo kangelanna elust koos vanaema surmaga igaveseks läinud?

(Legendid ja laulud lahkusid majast).

Kinnitage oma vastus tekstiga.

(Valiklik lugemine. "Ja ma mäletan, kuidas muinasjutte ja laule ...")

- Kuidas me nimetame 1 tunni?

(Mälestused vanaemast.)

slaid 15

Mul on sama nimi. Kirjuta see üles.

Niisiis. Mida sa tahaksid meile öelda, Selma Lagerlöf?

(Selma Lagerlöf tahaks meile rääkida hämmastava loo, mida ta kuulis jõululaupäeval oma vanaemalt.)

Mis te arvate, millest see räägib?

Lugemine 2 tundi mööda ketti .

2 tundi “Aga sel ajal kui me istusime…”

Mida sa sellest osast õppisid?

(Mehel sündis poeg ja ta otsis tuld, et oma naist ja last soojendada).

Milliseid raskusi pidi inimene ületama ja kuidas ta nendega toime tuli?

(Inimesed ei avanud öösel ust tema koputuse peale, vaid ta läks edasi. Koerad ründasid teda, aga ta ei jooksnud nende eest ära. Lambad ei lasknud tal tulle ja ta läks neile selili) .

Kuidas sa sellest sõnast aru saad onn?

(Primitiivne eluase inimesele või hoone loomadele.

Mõelge selle sõna sünonüümidele beebi.

(Laps, vastsündinu, beebi, laps).

- Kuidas nimetame 2 tundi?

(Mees otsib tuld)

slaid 15

Kirjuta see üles.

Kas sa arvad, et karjane annab mehele tuld?

Lugesime 3 tundi. mööda ketti.

3 tundi "Kui inimene jõudis piisavalt lähedale..."

Kas teie oletused olid õiged? Kas karjane andis inimesele tuld?

(Andis pahatahtlikult, teades, et palja käega ei saa midagi võtta).

Milliste sõnadega saab kirjeldada karjast?

(Vihane, julm, ahne).

Kuidas sa sellest sõnast aru saad sodi?

(tulemärk- hõõguv või söestunud (söestunud) puutükk).

Mis on juhtunud võsa?

(Võsa - langenud puude oksad. Kasutatakse sageli kütusena).

- Kuidas me nimetame 3 tundi?

(Julm karjane).

slaid 15

Kirjuta see üles.

Mida kell 4 arutatakse?

Lugesime 4 tundi. mööda ketti.

4 tundi "Aga ta kaldus..."

Millised ohud varitsesid tuld vajavat inimest?

(Koerad, lambad, oda, põlevad söed.)

Mis nendega iga kord juhtus?

(Nad taganesid).

- Kuidas me nimetame 4 tundi?

(Oht taandub.)

slaid 15

Kirjuta see üles.

Lugemine 5 tundi omapäi ?

5 tundi "Aga karjane otsustas seda meest mitte kaotada..."

Mida sa 5 tunni jooksul õppisid?

(Karjane nägi last koopas).

Kuidas mõistate sõna elamu?

(Eluase on vananenud sõna).

- Kuidas me kella 5 nimetame?

(Beebi mägikoopas).

slaid 15

Kirjuta see üles.

Kujutage ette, kuidas sündmused edasi arenevad.

Lugemine 6 tundi omapäi ?

6 tundi “Karjane arvas, et…”

Kas meie eeldused olid õiged? Mida nägi karjane koopas? Lugege selle kohta.

Milline tegu näitas, et karjane võib olla ka armuline?

(Ta andis võõrale mehele lambanaha, et laps selle peale paneks).

Mis on lambanahk?

(Lambanahk).

- Kuidas me kella kuut nimetame?

(Karjase halastus).

slaid 15

Kirjuta see üles.

Kella 7 lugemine mööda ketti ?

7 tundi "Ta nägi, et..."

Mida nägi karjane lapsele halastuse avaldamise hetkel? Lugege.

("Ta nägi, mis tema ümber oli...").

Kuidas sa sellest sõnast aru saad rõõmustamist?

(Rõõm)

Miks on looduses kõik nii õnnelik?

(Jeesus Kristus sündis).

Kes oli see võõras, kes otsis tuld ja naine koos lapsega koopas? (Joosep ja Maarja on Jeesuse maised vanemad).

- Kuidas me kella 7 nimetame?

(Päästja).

slaid 15

Kirjuta see üles.

Kogu plaan on slaidil.

Plaan.

1. Mälestusi vanaemast.

2. Inimene otsib tuld.

3. Julm karjane.

4. Oht taandub.

6. Beebi mägikoopas.

7. Karjase halastus.

8. Päästja.

Mis teile teose juures kõige rohkem muljet avaldas?

slaid 16

Millist tekstiosa on kujutatud illustratsioonil (lk 75)? Otsige selle kohta ridu.

Mis ajendas kirjanikku meile seda lugu rääkima?

(Kogusin legende Kristuse kohta. Mulle meenus lapsepõlves oma armastatud vanaemalt kuuldu).

VIII . Tulemus. Peegeldus.

Kutsun teid üles hindama oma tunnis saadud teadmisi. (Vastuvõtt "Sisesta")

- Kasutades täidetud tabelit, jätkake ühte lausetest.

Slaid 17

Täna mul õnnestus...

Tund oli huvitav...

See tükk aitas mul mõista...

Õppisin uut...

Ma õppisin…

IX . Valikuline kodutöö:

Slaid 18

1. Muistendi ilmekas lugemine lk. 68-75

2. Teksti ümberjutustamine kava järgi.

Valikuline:

3. Koosta sõnum teemal "Jõululaupäev".

4. Pasternaki luuletuse "Jõulutäht" ilmekas lugemine.

Slaid 19

Täname teid tehtud töö eest!

Esitluste eelvaate kasutamiseks looge Google'i konto (konto) ja logige sisse: https://accounts.google.com


Slaidide pealdised:

Test S. Lagerlöfi tööst “Püha öö” Algklasside õpetaja Filipenko Irina Viktorovna

1. Milline lein tabas tulevast kirjanikku, kui ta oli 5-aastane? A) tema lapsehoidja suri B) vanaema suri C) ema suri

2. Mida vanaema tegi? A) rääkis lugusid, mida ta nimetas tõeks B) rääkis muinasjutte C) luges lastele ette

3. Milline vanaema lugudest jäi kirjanikule meelde? A) Kristuse sündimisest B) ülestõusmispühadest C) Kristuse lapsepõlvest

4. Mis päeval vanaema seda lugu rääkis? A) ülestõusmispühade eelõhtul B) jõululaupäeval C) enne paastu algust

5. Mida pidid lapsed mängima õppima? A) nukkudeks ja muudeks mänguasjadeks B) siltideks ja peituseks C) palliks

6. Mis eesmärgil käis inimene majast majja? A) otsin magamiskohta B) otsin vett C) otsin tuld D) otsin süüa

7. Kust inimene tuli? A) karjase lõkke juurde B) onni, kus karjased elasid C) koopasse, kus elas karjane

8. Mis juhtus koertega? A) liputasid saba ja hakkasid võõrast paitama B) virisesid ja jooksid võõra eest minema C) haarasid võõrast hammastega kinni, kuid ei saanud teda hammustada

9. Mis juhtus lammastega? A) nad ei ärganud ega liikunud B) nad ärkasid ja hakkasid plärisema C) läksid lahku ja lasid võõral mööduda

10. Mis juhtus karjasekepiga? A) takerdus maasse ja muutus puuks B) pöördus lendu ja lendas kaugele küljele C) muutus tolmuks

11. Miks oli karjane nõus võõra inimese palvet täitma? A) karjasele meeldis võõras B) karjane oli lahke inimene ja aitas kõiki C) karjane muutus jubedaks

12. Kuidas võõras tuld võttis? A) tegi tõrviku B) võttis paljaste kätega põlevad söed ja pani need mantli servale C) võttis kustunud söed, et neid hiljem tuulutada

13. Mida küsis karjane võõralt? A) "Milline imeline õhtu täna?" b) Kuidas sa seda kõike teed? C) "Kas sa oled minu peale vihane?"

14. Millise heateo tegi karjane? A) andis võõrale lapsele lambanaha B) andis võõrale ja tema naisele õhtusöögi C) tõi võõrale kannu piima

15. Keda karjane pärast seda nägi? A) beebi B) inglid C) päkapikud

Vastastikune kontroll 1.B 8.B 15.B 2.A 9.A 3.A 10.B 4.B 11.B 5.A 12.B 6.B 13.A 7.A 14.A


Teemal: metoodilised arendused, ettekanded ja märkmed

Test Leah Geraskina teose "Õppimata õppetundide riigis" ainetel; Nikolai Nosov "Dunno ja tema sõprade seiklused", Test teose "Kõrvpeeglite kuningriik" ainetel

Et õpetaja saaks teada, kui hoolikalt õpilased raamatuga töötavad, lugege hoolikalt läbi, mõistke loetut ....

Uuenduslikud tehnoloogiad. Matemaatika test koos vastustega Google'is

Vormi nimi Märkmik osteti 3 rubla eest, pliiats - 7 rubla eest. Kui palju ostu eest maksite? *Kohustuslik küsimusValige ülesande lahendamiseks avaldis 7-3 3+7 3-7 3+3Nimeta eelmine...

Kui olin viieaastane, kannatasin suure leina all. Ma ei tea, kas ma kogesin hiljem rohkem leina kui siis.Mu vanaema suri. Kuni selle ajani istus ta iga päev oma toas nurgadiivanil ja rääkis imelisi asju.

Ma ei mäleta ühtegi teist vanaema, kui ta istub oma diivanil ja rääkis hommikust õhtuni meile, lastele, kes me varitseme ja istume vaikselt tema lähedal; kartsime vanaema juttudest sõnagi välja öelda. See on olnud imeline elu! Meist õnnelikumaid lapsi polnud.

Mäletan ähmaselt oma vanaema kujutist. Mäletan, et tal olid ilusad kriidivalged juuksed, ta oli väga küürus ja kudus pidevalt sukka.

Mäletan ka seda, et kui mu vanaema loo lõpetas, pani ta mulle käe pähe ja ütles:

"Ja see kõik on sama tõsi kui see, et mina näen sind ja sina mind."

Mäletan, et mu vanaema oskas kauneid laule laulda; aga nende vanaema ei laulnud iga päev. Üks nendest lauludest rääkis mingist rüütlist ja meretüdrukust, sellel laulul oli refrään:

"Kui külm tuul puhub, kui külm tuul puhub üle laia mere."

Mäletan väikest palvet, mille mu vanaema mulle õpetas, ja psalmi salme.

Kõigist mu vanaema juttudest on mul vaid nõrk, ähmane mälu. Ainult ühte neist mäletan nii hästi, et võin öelda. See on lühike lugu Kristuse sündimisest.

Siin on peaaegu kõik, mis mul on vanaema mälestuseks säilinud; aga kõige paremini mäletan ma leina, mis mind valdas, kui ta suri.

Mäletan seda hommikut, kui nurgadiivan oli tühi ja polnud võimalik ette kujutada, kuidas pikka päeva veeta. Ma mäletan seda hästi ja ei unusta seda kunagi.

Meid, lapsi, toodi lahkunuga hüvasti jätma. Me kartsime surnud kätt suudelda; aga keegi ütles meile, et viimane kord saame tänada vanaema kogu selle rõõmu eest, mida ta meile tõi.

Mäletan, kuidas lood ja laulud lahkusid meie majast, naelutatuna pika musta kirstu sisse ega tulnud enam tagasi.

Mäletan, kuidas miski mu elust kadus. Tundus, nagu oleks suletud uks imelisse maagilisse maailma, kuhu ligipääs oli seni täiesti vaba. Sellest ajast peale pole olnud kedagi, kes saaks seda ust uuesti avada.

Mäletan, et meie, lapsed, pidime õppima nukkude ja muude mänguasjadega mängima, nagu kõik lapsed mängivad, ja tasapisi õppisime ja harjusime nendega.

Võib tunduda, et meie vanaema on asendanud uued lõbustused, et oleme ta unustanud.

Kuid ka täna, nelikümmend aastat hiljem, kui analüüsin kaugel võõral maal kogutud ja kuuldud Kristuse-lugusid, kerkib minu mällu eredalt väike lugu Kristuse sünnist, mille kuulsin oma vanaemalt. Ja mul on hea meel seda uuesti öelda ja oma kollektsiooni paigutada.

See oli jõululaupäeval. Kõik käisid kirikus, välja arvatud vanaema ja mina. Ma arvan, et olime kahekesi terves majas; ainult mu vanaema ja mina ei saanud kõigiga kaasa minna, sest tema oli liiga vana ja mina liiga väike. Me mõlemad olime ärritunud, et me ei kuule jõululaule ega näe püha tuld.

Kui me vanaema diivanile üksi istusime, hakkas vanaema rääkima:

«Ühel ööl läks mees tuld otsima. Ta käis ühest majast teise ja koputas;

Lahked inimesed, aidake mind, ütles ta.Andke mulle lõket teha: ma pean vastsündinud beebit ja tema ema soojendama.

Öö oli sügav, kõik inimesed magasid ja keegi ei vastanud talle.

Mees, kes tuld otsis, lähenes karjale; kolm tohutut koera, kes lebasid karjase jalge ees, hüppasid üles, kuuldes teiste inimeste samme; nad tegid oma laiad suu lahti, nagu tahaksid haukuda, kuid haukumise hääl ei rikkunud öövaikust. Mees nägi, kuidas koertel karvad selga kerkisid, kuidas pimeduses sädelesid pimestavalt valged teravad hambad ja koerad talle kallale tormasid. Üks neist haaras tal jalast, teine ​​- käest, kolmas - kurgust; aga hambad ja lõuad ei allunud koertele, nad ei saanud võõrast hammustada ega teinud talle vähimatki kahju.

Inimene tahab minna tulle tuld võtma. Kuid lambad lebasid üksteisele nii lähedal, et nende seljad puudutasid ja ta ei saanud enam edasi minna. Seejärel ronis mees loomadele selga ja kõndis neid mööda lõkke poole. Ja ükski lammas ei ärganud ega liigutanud end.

Siiani kuulasin segamatult vanaema juttu, kuid siin ei suutnud ma küsimata jätta:

Miks lambad ei liikunud? küsisin vanaemalt.

Saate teada veidi hiljem, ”vastas vanaema ja jätkas lugu:

«Kui mees tulele lähenes, märkas teda karjane. Ta oli vana sünge mees, kes oli kõigi inimeste suhtes julm ja karm. Võõrast nähes haaras ta pikast teravatipulisest pulgast, millega ajas oma karja ja viskas sellega jõuga võõrale pihta. Kepp lendas mehele otse, kuid teda puudutamata, pöördus külili ja kukkus kuhugi kaugele põllule.

Sel hetkel katkestasin taas oma vanaema:

Vanaema, miks kepp meest ei tabanud?- küsisin; aga vanaema ei vastanud mulle ja jätkas oma juttu.

"Mees läks karjase juurde ja ütles talle:

Hea sõber! Aita mind, anna mulle tuld.

Beebi on just sündinud; Ma pean beebi ja tema ema soojendamiseks lõkke tegema.

Karjane keelduks kõige meelsamini võõrast. Aga kui talle meenus, et koerad ei saanud seda meest hammustada, et lammas ei jooksnud tema ette laiali ja kepp ei tabanud teda, nagu ei tahtnud see talle haiget teha, siis karjusel tekkis hirm ja ta ei löönud. julge võõra inimese palvest keelduda.

Võtke nii palju kui vaja,” ütles ta mehele.

Kuid tuli on peaaegu kustunud. Oksad ja oksad olid juba ammu maha põlenud, jättes alles vaid veripunased söed, ja mees mõtles hoole ja hämmeldusega, mida talle kuumad söed tuua.

Võõra raskust märgates kordas karjane talle veel kord:

Võta, mida sa vajad!

Ta arvas rõõmuga, et mees ei suuda tuld võtta. Võõras aga kummardus, võttis paljaste kätega tuhast tulisüsi ja pani need mantli serva. Ja söed mitte ainult ei kõrvetanud tema käsi, kui ta need välja võttis, vaid ei kõrvetanud isegi tema kuube ning võõras kõndis rahulikult tagasi, nagu kannaks ta mantlis mitte kuuma sütt, vaid pähkleid või õunu.

Siin ma ei suutnud vastu panna küsimata:

Vanaema! Miks nad ei põletanud mehe sütt ega põletanud läbi tema kuube?

Varsti saate teada - vastas vanaema ja hakkas edasi rääkima.

“Vana, sünge, kuri karjane oli hämmastunud kõigest, mida ta pidi nägema.

Mis öö see on, küsis ta endalt, mil koerad ei hammusta, lambad ei ehmu, pulgad ei löö ja tuli ei põle?

Ta hüüdis võõrale ja küsis temalt:

Milline imeline õhtu täna Ja miks näitavad loomad ja esemed sulle halastust?

Ma ei saa sulle seda öelda, kui sa ise seda ei näe,” vastas võõras ja läks oma teed, kiirustades tuld tegema, et ema ja beebi soojendada.

Kuid karjane ei tahtnud teda silmist kaotada enne, kui ta teadis, mida see kõik tähendab. Ta tõusis ja järgnes võõrale ning tuli tema eluruumi.

Siis nägi karjane, et see mees ei ela majas ega isegi onnis, vaid kivi all olevas koopas; koopa seinad olid paljad, kivist ja nendest tuli tugev külm. Siin lebasid ema ja laps.

Kuigi karjane oli kalk ja karm inimene, tundis tal kahju süütust Beebist, kes võis kivises koopas külmuda, ja vanamees otsustas Teda aidata. Ta võttis koti õlalt ära, tõmbas selle lahti, võttis välja pehme, sooja koheva lambanaha ja andis võõrale inimesele, et see Beebi sellesse mässis.

Kuid samal hetkel, kui karjane näitas, et oskab armuline olla, avanesid ta silmad ja kõrvad ning ta nägi seda, mida varem ei näinud, ja kuulis seda, mida varem ei kuulnud.

Ta nägi, et koopa ümber oli palju hõbedaste tiibadega ja lumivalgetes riietes ingleid. Kõik nad hoiavad harfid käes ja laulavad valjult, ülistades sel ööl sündinud Maailma Päästjat, Kes vabastab inimesed patust ja surmast.

Siis sai karjane aru, miks kõik loomad ja esemed sel õhtul nii lahked ja armulised olid, et ei tahtnud kellelegi halba teha.

Inglid olid kõikjal; nad piirasid Lapse ümber, istusid mäele, tõusid taeva alla. Kõikjal kostis rõõmu ja lustimist, laulu ja muusikat; pime öö sädeles nüüd taevaste tulede rohkusest, säras ereda valgusega, mis tuli välja inglite pimestavatest rüüdest. Ja karjane nägi ja kuulis seda kõike sellel imelisel ööl ja oli nii rõõmus, et ta silmad ja kõrvad avanesid, et ta langes põlvili ja tänas Jumalat.

Vanaema ohkas ja ütles:

Mida karjane siis nägi, seda võisime ka meie näha, sest inglid lendavad igal jõuluõhtul üle maa ja ülistavad Päästjat, aga kui me oleksime seda väärt.

Ja mu vanaema pani oma käe mulle pea peale ja ütles:

Pange tähele, et see kõik on sama tõsi kui see, et mina näen sind ja sina mind. Inimest ei aita ei küünlad, lambid, päike ega kuu: ainult puhas süda avab silmad, millega inimene saab nautida taevase ilu mõtisklust.

Sarnased postitused