Paloturvallisuustietosanakirja

Elektromagneettinen induktio. Magneettinen virtaus. Magneettivuo (Eryutkin E.S.) Oppitunnin yhteenveto magneettikentän induktiomagneettivuo

Oppitunnin YHTEENVETO

Aihe "Magneettivuo. Sähkömagneettisen induktion ilmiö ", luokka 9

Oppitunnin tavoitteet:

Tavoitteena on saavuttaa koulutustuloksia.

Omat tulokset:

- kognitiivisten etujen, älyllisten ja luovien kykyjen kehittäminen;

- itsenäisyys uuden tiedon ja käytännön taitojen hankkimisessa;

- arvoasenteiden muodostuminen oppimistuloksia kohtaan.

Metasubject tulokset:

- uuden tiedon itsenäisen hankinnan, koulutustoiminnan organisoinnin, tavoitteiden asettamisen, suunnittelun taitojen hallinta;

- toimintamenetelmien hallitseminen epätyypillisissä tilanteissa, heurististen ongelmien ratkaisumenetelmien hallinta;

- kyvyn muodostuminen tarkkailla, korostaa tärkeintä, selittää mitä hän näki.

Aiheen tulokset:

tietää: magneettivuo, induktiovirta, sähkömagneettinen induktioilmiö;

ymmärtää: vuokonsepti, sähkömagneettinen induktioilmiö

pystyä: määrittää induktiovirran suunta, ratkaista OGE:n tyypilliset ongelmat.

Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin oppiminen

Oppituntilomake: tutkimustunti

Tekniikat: kriittisen ajattelun teknologian elementit, ongelmaoppiminen, ICT, ongelmadialogitekniikka

Oppitunnin varusteet: tietokone, interaktiivinen taulu, kela, jalusta jalustalla, nauhamagneetti - 2 kpl, esittelygalvanometri, johdot, laite Lenzin säännön esittelyyn.

Tuntien aikana

Alkaa: 10.30

1. Organisaatiovaihe (5 minuuttia).

Hei kaverit! Tänään annan fysiikan tunnin, nimeni on Innokenty Innokentyevich Malgarov, Kyllakhin koulun fysiikan opettaja. Olen erittäin iloinen saadessani työskennellä kanssasi, lukiolaisten kanssa, toivottavasti tämän päivän oppitunti on tuottava. Tämän päivän oppitunnilla arvioidaan tarkkaavaisuutta, itsenäisyyttä, kekseliäisyyttä. Tuntimme motto kanssasi on "Kaikki on hyvin yksinkertaista, sinun tarvitsee vain ymmärtää!". Nyt työkaverit katsovat toisiaan, toivottavat onnea ja kättelevät. Palautteen saamiseksi taputan joskus käsiäni ja sinä toistat. Tarkista se? Ihana!

Katso näyttöä. Mitä me näemme? Aivan oikein, vesiputous ja kova tuuli. Mikä sana (yksi!) yhdistää nämä kaksi luonnonilmiötä? Joo, virtaus... Veden virtaus ja ilman virtaus. Tänään puhumme myös flowsta. Vain täysin erilaisesta purosta. Arvaatko mitä? Mitä aiheita olet käsitellyt aiemmin? Aivan oikein, magnetismin kanssa. Siksi kirjoita laskentataulukoillesi oppitunnin aihe: Magneettivuo. Sähkömagneettisen induktion ilmiö.

Alkaa: 10.35

2. Tietojen päivittäminen (5 minuuttia).

Harjoitus 1. Katso näyttöä. Mitä voit sanoa tästä kuvasta? Työarkkien aukot tulee täyttää. Tarkista kumppanisi kanssa.

1. Virrallisen johtimen ympärillä on magneettikenttä... Se on aina suljettu;

2. Magneettikentän voimakkuusominaisuus on magneettisen induktion vektori 0 "style =" border-collapse: collapse; border: none ">

Katso näyttöä. Täytä analogisesti toinen sarake magneettikentän ääriviivalle.

Ole hyvä ja katso demotaulukko. Pöydällä näet kääntövarsitelineen kahdella alumiinirenkaalla. Toinen kokonainen ja toinen aukolla. Tiedämme, että alumiini ei ole magneettista. Aloitamme magneetin työntämisen urarenkaaseen. Mitään ei tapahdu. Aloitetaan nyt magneetin työntäminen koko renkaaseen. Huomio, sadas rengas alkaa "karkaamaan" magneetista. Pysäytämme magneetin liikkeen. Myös rengas pysähtyy. Sitten alamme poistaa varovasti magneettia. Nyt rengas alkaa seurata magneettia.

Yritä selittää, mitä näit (oppilaat yrittävät selittää).

Katso näyttöä. Vihje on piilotettu tähän. (Oppilaat tulevat siihen tulokseen, että magneettivuon muuttaminen voi tuottaa sähkövirran.)

Tehtävä 4. Osoittautuu, että jos muutat magneettivuon, voit saada sähkövirran piiriin. Tiedät jo, kuinka virtausta muutetaan. Miten? Aivan oikein, voit vahvistaa tai heikentää magneettikenttää, muuttaa itse ääriviivan aluetta ja muuttaa ääriviivatason suuntaa. Nyt kerron sinulle yhden tarinan. Kuuntele tarkasti ja suorita tehtävä 4 rinnakkain.

Vuonna 1821 englantilainen fyysikko Michael Faraday Oerstedin (tieteilijä, joka löysi magneettikentän virtaa sisältävän johtimen ympäriltä) työn innoittamana asetti itselleen tehtävän hankkia sähköä magnetismista. Hän kantoi housujen taskussaan johtoja ja magneetteja lähes kymmenen vuoden ajan yrittäen saada niistä sähkövirtaa irti. Ja eräänä päivänä, aivan vahingossa, 28. elokuuta 1831, hän teki sen. (Valmista ja näytä esittely). Faraday havaitsi, että jos kela laitetaan nopeasti magneetin päälle (tai poistetaan siitä), siinä syntyy lyhytaikainen virta, joka voidaan havaita galvanometrillä. Tätä ilmiötä alettiin kutsua elektromagneettinen induktio.

Tätä virtaa kutsutaan induktiovirta... Sanoimme, että mikä tahansa sähkövirta synnyttää magneettikentän. Induktiovirta muodostaa myös oman magneettikentän. Lisäksi tämä kenttä on vuorovaikutuksessa kestomagneetin kentän kanssa.

Käytä nyt interaktiivista taulua määrittääksesi induktiovirran suunnan. Mitä johtopäätöstä voidaan tehdä induktiovirran magneettikentän suunnasta?

Aloitus: 11.00

5. Tiedon soveltaminen eri tilanteissa (10 minuuttia).

Suosittelen sinua ratkaisemaan OGE:ssä fysiikan tehtäviä.

Tehtävä 5. Nauhamagneetti tuodaan tasaisella nopeudella kiinteään alumiinirenkaaseen, joka on ripustettu silkkilangalle (katso kuva). Mitä sormukselle tapahtuu tällä hetkellä?

1) sormus jää yksin

2) rengas vetää puoleensa magneettia

3) rengas työntää magneetin irti

4) rengas alkaa kääntyä langan ympäri

Tehtävä 6.

1) Vain kohdassa 2.

2) Vain kohdassa 1.

4) Vain kohdassa 3.

Alkaa: 11.10

5. Heijastus (5 minuuttia).

On aika arvioida oppituntimme tuloksia. Mitä uusia asioita olet oppinut? Oletko saavuttanut oppitunnin alussa asetetut tavoitteet? Mikä oli sinulle vaikeaa? Mistä pidit erityisesti? Miltä sinusta tuntui?

6. Kotitehtävätiedot

Etsi oppikirjoistasi aiheet "Magneettinen vuo", "Sähkömagneettisen induktion ilmiö" ja tarkista, voitko vastata itsetestin kysymyksiin.

Kiitos vielä kerran yhteistyöstäsi, mielenkiinnostasi ja yleisesti ottaen erittäin mielenkiintoisesta oppitunnista. Toivon, että opiskelet fysiikkaa hyvin ja sen pohjalta maailman rakenteen.

"Kaikki on hyvin yksinkertaista, sinun täytyy vain ymmärtää!"

Sukunimi, oppilaan nimi ________________________________________________ 9. luokan oppilas(t)

Päivämäärä "________" ________________ 2016

TYÖLEHTI

Oppitunnin aihe: _______________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

644 "style =" width: 483.25pt; border-collapse: collapse; border: none ">

Tehtävä 4. Täytä aukot.

1. Ilmiötä, jossa virta syntyy suljetussa johtimessa (silmukassa), kun magneettikenttä läpäisee tämän silmukan, kutsutaan ____________________________;

2. Virta, joka esiintyy tässä tapauksessa piirissä, on nimeltään ____________________________;

3. Induktiovirran muodostama piirin magneettikenttä suunnataan kestomagneetin ___________________ magneettikenttään (Lenzin sääntö).

https://pandia.ru/text/80/300/images/image006_55.jpg "align =" vasen hspace = 12 "width =" 238 "height =" 89 "> Tehtävä 6. Siinä on kolme samanlaista metallirengasta. Magneetti poistetaan ensimmäisestä renkaasta, magneetti työnnetään toiseen renkaaseen, kiinteä magneetti sijaitsee kolmannessa renkaassa. Missä renkaassa induktiovirta kulkee?

1) Vain kohdassa 2.

2) Vain kohdassa 1.

Oppitunnin aihe:

Sähkömagneettisen induktion löytäminen. Magneettinen virtaus.

Kohde: tutustuttaa opiskelijat sähkömagneettisen induktion ilmiöön.

Tuntien aikana

I. Organisatorinen hetki

II. Tiedon päivitys.

1. Frontaalikysely.

  • Mikä on Amperen hypoteesi?
  • Mikä on magneettinen permeabiliteetti?
  • Mitä aineita kutsutaan para- ja diamagneeteiksi?
  • Mitä ferriitit ovat?
  • Missä ferriittejä käytetään?
  • Mistä tiedetään, että maapallon ympärillä on magneettikenttä?
  • Missä ovat Maan pohjois- ja etelämagneettiset navat?
  • Mitä prosesseja tapahtuu maan magnetosfäärissä?
  • Mikä on syy magneettikentän olemassaoloon lähellä maapalloa?

2. Kokeiden analyysi.

Koe 1

Jalustan magneettineula tuotiin jalustan pohjaan ja sitten yläpäähän. Miksi nuoli kääntyy jalustan alapäätä kohti molemmin puolin etelänavan kanssa ja yläpäätä kohti pohjoispään kanssa?(Kaikki rautaesineet ovat maan magneettikentässä. Tämän kentän vaikutuksesta ne magnetisoituvat siten, että kohteen alaosassa näkyy pohjoinen magneettinapa ja yläosassa eteläinen.)

Koe 2

Tee isoon korkkiin pieni ura langanpalalle. Upota korkki veteen ja aseta lanka päälle asettamalla se yhdensuuntaisesti. Tässä tapauksessa johto yhdessä pistokkeen kanssa kääntyy ja asennetaan pituuspiiriä pitkin. Miksi?(Johto on magnetisoitu ja asetettu maan kenttään kuin magneettinen neula.)

III. Uuden materiaalin oppiminen

Magneettiset voimat vaikuttavat liikkuvien sähkövarausten välillä. Magneettisia vuorovaikutuksia kuvataan liikkuvien sähkövarausten ympärillä olevan magneettikentän käsitteen perusteella. Sähkö- ja magneettikentät syntyvät samoista lähteistä - sähkövarauksesta. Voidaan olettaa, että niiden välillä on yhteys.

Vuonna 1831 M. Faraday vahvisti tämän kokeellisesti. Hän löysi sähkömagneettisen induktion ilmiön (diat 1,2).

Koe 1

Yhdistämme galvanometrin kelaan ja työnnämme kestomagneetin ulos siitä. Tarkkailemme galvanometrin neulan taipumista, virta (induktio) on ilmaantunut (dia 3).

Johtimessa syntyy virtaa, kun johdin on vaihtuvan magneettikentän alueella (dia 4-7).

Faraday edusti vaihtuvaa magneettikenttää tietyn ääriviivan rajaaman pinnan läpäisevien voimalinjojen lukumäärän muutoksena. Tämä luku riippuu induktiosta V magneettikenttä ääriviivan alueelta S ja sen suuntautuminen tällä alalla.

Ф = BS cos a - magneettinen virtaus.

F [Wb] Weber (dia 8)

Induktiovirralla voi olla eri suunnat, jotka riippuvat siitä, väheneekö vai kasvaako piiriin tunkeutuva magneettivuo. Sääntö induktiovirran suunnan määrittämiseksi muotoiltiin vuonna 1833. E. X. Lenz.

Koe 2

Aseta kestomagneetti kevyeen alumiinirenkaaseen. Rengas irtoaa siitä ja vedettynä se vetää magneettia.

Tulos on riippumaton magneetin napaisuudesta. Repulsio ja vetovoima selittyvät induktiovirran esiintymisellä siinä.

Kun magneetti työnnetään sisään, magneettivuo renkaan läpi kasvaa: renkaan repulsio osoittaa, että siinä olevalla induktiovirralla on suunta, jossa sen magneettikentän induktiovektori on vastakkainen ulkoisen induktiovektorin kanssa. magneettikenttä.

Lenzin sääntö:

Induktiovirralla on aina sellainen suunta, että sen magneettikenttä estää magneettivuon muutoksen aiheuttaen induktiovirran ilmaantumisen(dia 9).

IV. Laboratoriotyöt

Laboratoriotyö aiheesta "Lenzin säännön kokeellinen verifiointi"

Laitteet ja materiaalit:milliametri, kela-kela, kaaren muotoinen magneetti.

Edistyminen

  1. Valmista pöytä.

Luokka: 9

Kohde: magneettivuon ja induktio-EMF:n käsitteiden ja kaavojen avulla saa opiskelijat ymmärtämään induktiovirran suunnan määrityssäännöt.

Laitteet:

  • SMART interaktiivinen taulu
  • L-micro ohjelmisto, osio "Elektrodynamiikka",
  • tietokoneen sovitusyksikkö,
  • etuliite "oskilloskooppi",
  • kela ja kolmijalka,
  • nauhamagneetit,

TUTKIEN AIKANA

osoitteessa: Muistetaan, mikä on magneettivuo.

D:
1) kaava; Ф = B S Cosα;
2) kenttäviivojen lukumäärä sivuston poikki

osoitteessa: Jotta se olisi kaikille selvää, piirrä, kuinka ymmärsit, mikä magneettivuo on.

D: Vuorovaikutteisen taulun työkaluilla piirretään ääriviiva-alueen läpi kulkevat kentän viivat (kuva 1, kuva 2).

osoitteessa: Kuka voi lisätä magneettivuoa? Näytä miten. ( D: lisää magneettisen induktion linjojen määrää, suurenna renkaan pinta-alaa) (Kuva 3, Kuva 4)

osoitteessa: Joten magneettivuon vähentämiseksi tarvitset ...
D: Vähennä viivojen määrää, pienennä renkaan pinta-alaa. Eli magneettivuon "ohjaamiseksi" voit muuttaa magneettikentän suuruutta ja silmukan pinta-alaa.
osoitteessa: Piirrä magneettivuo
D: Sitä ei tule olemaan ollenkaan!
- Ei, se tulee olemaan! Kenttäviivat piirretään jatkuvasti ja peittävät koko magneetin. Mukavuuden vuoksi piirrämme niistä vain osan.
- Laboratoriotyössä sahanpurua kerättiin sekä pohjoisnavalta että etelänavalla. Joten magneettivuo tulee olemaan myös täällä.
osoitteessa: Miten magneetin kääntö sitten vaikutti magneettivuon?
D: Ei varmaan mitenkään. Jos otamme magneetin ja alueen kuten edellisessä kuvassa, mikään ei muutu koosta. Ф = ВS
osoitteessa: Miten osoitat, että magneetti on kääntynyt?
D: Laita "-"-merkki
osoitteessa: Aseta rengas ja magneetti siten, että vuo renkaan läpi on 0.
D: kuva 5

osoitteessa: Magneettivuon kaava on cosα. Matemaattisesta viitteestä

Missä tämä kulma kuvassa on, minkä kahden suunnan välillä? Virtaus voi olla yhtä suuri kuin 0, jos kulma on 90 o, tämä on kohtisuora. Ja renkaamme ja magneetti ovat rinnakkain (kuva 6).
D: Kenttälinjoilla on suunta, mutta alueella ei.
osoitteessa: Muista, kuinka tämä kulma asetetaan ohjekirjan tekstin mukaan.
D: On piirretty kohtisuora kehykseen
Tämä tarkoittaa magneettikenttävektorin ja normaalin välistä kulmaa. (kuva 7)

osoitteessa: Tarkista itsesi - piirrä maksimivirtaus, laita kaikki mahdolliset vaihtoehdot taululle. (Kuva 8)

D: Toinen ja kolmas eivät sovi. Siellä virtaus osoittautuu negatiiviseksi.

D: Mitä sitten? Rivien määrä on sama, joten virtaus on sama. Magneeteilla tehdyissä kokeissa sahanpuru ei välittänyt mihin napaan tarttui - pohjoiseen vai etelään.
osoitteessa: Sitten yleisesti, miksi meidän pitää tietää virtauksen merkki, kulma. Virtaus on edelleen selvä, missä on maksimi?
D: ?
osoitteessa: Demonstraatio Faradayn kokeesta kelalla ja magneetilla.
D: Faradayn kokeissa! Olemme nähneet, että virran suunta muuttuu riippuen siitä, kuinka tuomme tai poistamme magneetin.
osoitteessa: Kirjoita Faradayn laki matemaattisesti.
D: E = -,
osoitteessa: Yritetään ymmärtää tämän lain merkit. Jos haluamme saada virran "positiivisen" suunnan, niin ...
D: Virtauksen pitäisi laskea. Sitten ∆Ф< 0 и в итоге получиться плюс.
D: Se voi kasvaa, mutta miinusmerkillä
osoitteessa: Piirrä kuinka magneetin tulee liikkua.

D: Asetamme magneetin kelaan, linjojen määrä kasvaa, mikä tarkoittaa, että virtaus kasvaa vain päinvastaisella merkillä. Voit tarkistaa numerot (kuva 9).
D: Poistamme magneetin kelasta niin, että vuo on positiivinen ja vuon muutos negatiivinen.
osoitteessa: Kokeessa virran suunta on sama molemmissa tapauksissa. Tämä tarkoittaa, että analyysimme kaavoista on oikea.
osoitteessa: Käytämme nykyaikaisia ​​laitteita, joiden avulla voimme nähdä, kuinka virran suunta muuttuu, ei vain suunnassa, vaan myös voimakkuudeltaan ajan myötä.
Siinä kerrotaan mittauskompleksin "L-micro" ominaisuuksista, lyhyt selostus laitteiden ja laitteiden tarkoituksesta.

Esitetään demoja

Induktori oli kiinnitetty jalustalla. Magneettivuon muutos tehtiin siirtämällä liuskakestomagneettia kelaan nähden. Induktanssikelassa syntyvä induktion EMF syötettiin oskilloskooppiliittimen tuloon, joka sovitusyksikön kautta välitti ajassa vaihtelevan sähköisen signaalin tietokoneelle ja kirjattiin monitorille. Oskilloskooppi laukaistiin tutkittavasta signaalista "odottavassa" pyyhkäisytilassa signaalitasolla, joka on suuruusluokkaa pienempi kuin induktio-EMF:n maksimiarvo. Tämä mahdollisti induktion EMF:n tarkkailun lähes kokonaan siitä hetkestä lähtien, kun magneettivuo alkoi muuttua.
Heitä kelan läpi merkitsemätön magneetti. Näytölle piirretään kaavio EMF-arvon riippuvuudesta ajasta. Mutta virran ja ajan kaavio käyttäytyy samalla tavalla.
Oppilaat näkevät, että kelan läpi lentävä magneetti aiheuttaa siihen induktiovirran. (kuva 10)

osoitteessa: Piirrä kaavio muistivihkoon.

Kotitehtävät: kirjoita ylös, mitä magneettivuolle tapahtui kolmessa vaiheessa: magneetti lentää kelaan, liikkuu sisällä, lentää siitä ulos. Piirrä oma versiosi kokeesta osoittamalla liikkuvan magneetin navat.

FYSIIKAN Oppitunti. VALMISTAJA FYSIIKAN OPETTAJA VITALY VASILIEVICH KAZAKOV.

Oppitunnin aihe: Magneettivuo

Oppitunnin tarkoitus

1. Esittele magneettivuon määritelmä;

2. kehittää abstraktia ajattelua;

3. Kouluttaa tarkkuutta, tarkkuutta.

Oppitunnin tavoitteet: Kehittäminen

Oppitunnin tyyppi Uuden materiaalin esittely

Laitteet: tietokone , LCD-projektori , projektio th näyttö .

Tuntien aikana

1 läksyjen tarkistaminen

1. Mikä on magneettinen induktiovektori?

1.Akseli, joka kulkee kestomagneetin keskustan läpi;

2. Magneettikentän tehoominaisuus;

3. Suoran johtimen magneettikentän viivat.

2. Magneettisen induktion vektori ...

2.Lähdöt kestomagneetin etelänapasta;

3. 1. Valitse oikeat väitteet.

V: Magneettiset linjat ovat kiinni

B: Magneettiset viivat ovat tiheämpiä alueilla, joilla magneettikenttä on voimakkaampi

B: kenttälinjojen suunta on sama kuin tutkittavaan pisteeseen sijoitetun magneettineulan pohjoisnavan suunta

    Vain A; 2. Vain B; 3.A, B ja C.

4. Kuvassa näkyvät magneettikenttäviivat. Missä tämän kentän kohdassa suurin voima vaikuttaa magneettiseen neulaan?

1. 3; 2. 1; 3. 2.

5 ... Suora johdin asetettiin tasaiseen magneettikenttään, joka on kohtisuorassa magneettisen induktion linjoja vastaan ​​ja jonka läpi virtaa 8A. Määritä tämän kentän induktio, jos se vaikuttaa 0,02 N:n voimalla jokaista 5 cm:n pituutta kohti. kapellimestari.

1. 0.05 T 2. 0.0005 T 3.80 T 4. 0.0125 T

Vastaukset: 1-2; 2-3; 3-3; 4-2; 5-1.

2. Uuden tutkiminen

Ilmoitus virtuaalisesta ongelmasta.

Saavuimme auran seuraavalle lomalle - Sabantuylle. Mutta täällä näyttää olevan harmi - sade kaatui. Suosittelen sinulle kilpailupeliä, jossa sinun on kerättävä mahdollisimman paljon vettä ämpäriin. (Ehto - kerätä vain taivaalta putoavaa sadetta). Opiskelijat käyvät kiivasta keskustelua siitä, kuka kerää vettä miten: - juokseisi sadetta vastaan; - on toivottavaa saada enemmän ruokia; - seisoa yhdessä paikassa; - juokse sinne, missä sade on voimakkaampaa; - Pidä kauha kohtisuorassa sateeseen nähden. Näitä esimerkkejä ei voida kiistää. Lapset itse saavuttivat oppitunnin tarkoituksen - magneettivuon määrittämisen. On vielä tehtävä johtopäätökset ja tulla matemaattisiin muotoiluihin. Joten magneettivuo (sade) riippuu:- ääriviivan pinta-ala (kauhat); - magneettisen induktion vektori (sateen voimakkuus); - magneettisen induktion vektorin ja ääriviivan normaalin välinen kulma.

    Ankkurointi

Ja nyt korjaamme johtopäätöksemme interaktiivisilla malleilla.





2.Opetusohjelma: A. V. Peryshkin, E. M. Gutnik Fysiikka. Luokka 9: Oppikirja oppilaitoksille. M .: Bustard, 2009.

3. Fysiikka. 9kl. Oppikirjojen tuntisuunnitelmat A.V. Peryshkin ja Gromova S.V_2010 -364s

4. Fysiikan kokeet oppikirjaanA. V. Peryshkin, E. M. Gutnik Fysiikka. Luokka 9

Aihe: Sähkömagneettisen induktion ilmiön löytäminen. Magneettinen virtaus. Induktiovirran suunta. Lenzin sääntö.

Kohde: Käsitteen muodostuminensähkömagneettinen induktio, magneettivuo, esittele magneettivuon kaavoja, opeta määrittämään induktiovirran suunta Lenzin säännön mukaan; kehittäminen: opiskelijoiden vertailutaidon muodostuminen, itsenäisen johtopäätösten tekeminen; koulutus: lasten tietoisuuden muodostuminen tieteen tärkeydestä.

Laitteet: oppikirja, ongelmakirja, magneetti, galvanometri, kela.

Oppitunnin tyyppi: oppitunti uusien ZUNien opiskelusta.

Pitää osata / kyettävä: käsite - sähkömagneettisen induktion ilmiö, löydön historia, tämän aiheen pääkaavat.

Tuntien aikana.

Ajan järjestäminen.

l ... Perustietojen päivittäminen. Aiemmin opitun materiaalin toisto.

Miten se ilmoitetaan? Kaava? .

Yksiköt?[ V]=[ T] .

    Mikä voima esiintyy kahden vuorovaikutuksessa olevan johtimen välillä virran kanssa? .

    Kaava .

    Kuinka voit määrittää suunnan ? Käytä vasemman käden sääntöä: .

    Mikä voima vaikuttaa yhteen varautuneeseen hiukkaseen magneettikentässä? ... Kaava. .

    Mikä on yhtä suuri jos hiukkanen lensi yhdensuuntaisesti linjojen kanssa ?

    Mitä hiukkaselle tapahtuu, kun se lentää magneettikenttään kulmassa ? Alkaa liikkua kierteessä, koska muuttaa liikkeensä rataa.

    Mikä on yhtä suuri jos hiukkanen lensi kohtisuoraan viivoja vastaan ? .

    Mikä on hiukkasen liikerata? Ympyrä.

    Mikä on hiukkasen liikerata, kun se lentää yhdensuuntaisesti linjojen kanssa ? Suoraan.

    Kuinka määrittää suunta ? Käytä oikean käden sääntöä: kämmenessäsi, neljä sormea ​​- suunta , peukalo - suunta .

II ... Uusien ZUNien tutkimus.

Toistaiseksi olemme tarkastelleet sähkö- ja magneettikenttiä, jotka eivät muutu ajan myötä. He selvittivät, että sähköstaattinen kenttä muodostuu paikallaan olevista varautuneista hiukkasista ja magneettikenttä - liikkuvista, ts. sähköisku. Nyt sinun on selvitettävä, mitä tapahtuu sähkö- ja magneettikentille, jotka muuttuvat ajan myötä.

Kun Orsted löysi sähkövirran ja magnetismin välisen yhteyden, Michael Faraday kiinnostui siitä, oliko yhteys mahdollista päinvastoin.

Vuonna 1821 Faraday kirjoitti päiväkirjaansa: "Muunna magnetismi sähköksi."

Hän teki monia kokeita vuosien varrella, mutta kaikki eivät tuottaneet tuloksia. Hän halusi luopua ideastaan ​​ja kokeiluistaan ​​monta kertaa, mutta jokin pysäytti hänet 29. elokuuta 1831. Lukuisten yli 10 vuoden aikana suorittamiensa kokeiden jälkeen Faraday saavutti tavoitteensa: hän huomasi, että sähkövirta ilmestyy suljetussa johtimessa, joka sijaitsee suljetussa magneettikentässä, hänen tiedemiehensä kutsui induktiovirtaa.

Faraday keksi sarjan kokeita, jotka ovat nyt hyvin yksinkertaisia. Hän kietoi kelalle toistensa suuntaisia ​​johtimia (kaksi johtoa), jotka eristettiin toisistaan ​​ja liitettiin toinen pää akkuun ja toinen virranvoimakkuuden määrityslaitteeseen (galvanometri).

Hän huomasi, että galvanometrin neula oli koko ajan levossa eikä reagoinut, kun virta kulki sähköpiirin läpi. Ja kun hän käänsi virran päälle ja pois, nuoli poikkesi.

Kävi ilmi, että sillä hetkellä, kun virta kulki ensimmäisen johdon läpi ja kun se lakkasi kulkemasta, virta ilmestyi toisessa johdossa vain hetkeksi.

Jatkaessaan kokeitaan Faraday havaitsi, että pelkkä suljetussa käyrässä kierretyn johtimen approksimaatio toiseen johtimeen, jonka läpi virta kulkee, riittää induktiovirran muodostumiseen ensimmäisessä, joka on suunnattu takaisin kulkevasta virrasta. Ja jos siirrät kierretyn johtimen pois siitä, jonka läpi virta kulkee, niin vastakkaisen suunnan induktiovirta tulee takaisin ensimmäiseen.

Faraday arveli, että sähkövirta voisi magnetoida raudan. Ja voiko magneetti puolestaan ​​aiheuttaa sähkövirran esiintymisen.

Pitkään aikaan tätä suhdetta ei voitu havaita. Tutkimus tehtiin siten, että kela, johon lanka oli kierretty, kytkettiin galvanometriin ja käytettiin magneettia, joka laskettiin kelaan tai vedettiin sisään.

Yhdessä Faradayn kanssa Colladon (sveitsiläinen tiedemies) suoritti samanlaisen kokeen.

Hän käytti työssään galvanometriä, jonka kevyt magneettineula asetettiin laitteen kelan sisään. Jotta magneetti ei vaikuttaisi nuoleen, kelan päät tuotiin ulos toiseen huoneeseen.

Kun Colladon laittoi magneetin kelaan, hän meni toiseen huoneeseen ja katsoi galvanometrin neulaa, käveli takaisin - otti magneetin irti kelasta ja palasi huoneeseen galvanometrin kanssa. Ja joka kerta hän oli surullinen, kun hän oli vakuuttunut siitä, että galvanometrin neula ei poikkea, vaan pysyi nollapisteessä.

Jos hänen olisi pitänyt katsoa galvanometriä koko ajan ja pyytää jotakuta huolehtimaan magneetista, olisi tehty upea löytö. Mutta näin ei käynyt. Kelaan nähden lepäävä magneetti voi olla hiljaa sen sisällä satoja vuosia aiheuttamatta virtaa kelaan.

Tiedemies oli epäonninen, nämä olivat vaikeita aikoja tieteelle, eikä kukaan sitten palkannut itselleen avustajia, osa taloudellisten ongelmien vuoksi, eikä kenenkään tarvinnut jakaa löytöä

Faraday joutui myös vastaaviin onnettomuuksiin, koska hän yritti toistuvasti saada sähkövirtaa magneetin avulla ja virran avulla toiseen johtimeen, mutta turhaan.

Mutta Faraday onnistui silti tekemään löydön, ja kuten hän kirjoitti päiväkirjoissaan, hän paljasti käämin virran, jota hän kutsui induktiovirraksi.

Voit näyttää kokeen magneetilla ja kelalla. Ja sano: l.r. opit itse tarkkailemaan tällaista ilmiötä.

Zn. Ilmiö, joka syntyy avaruudessa vaihtuvan sähkön vaihtuvan magneettikentän vaikutuksesta. kentät kutsutaansähkömagneettisen induktion ilmiö.

Induktiovirta suljetussa johtavassa silmukassa (tai kelassa) syntyy, kun magneettisten induktiolinjojen B määrä muuttuu (magneetin tulon tai lähdön aikana linjojen lukumäärä muuttuu), jotka tunkeutuvat piirin rajoittamaan pintaan.

Fysikaalista määrää, joka on suoraan verrannollinen tietyn pinnan läpäisevien magneettisen induktion juovien lukumäärään, kutsutaan magneettisen induktion vuoksi.

[F] = [Wb] Weber

Magneettisen induktion vuo kuvaa magneettikentän jakautumista suljetun silmukan rajoittamalla pinnalla.

Magneettivuo Ф (magneettisen induktiovektorin vuo) pinta-alan läpi On arvo, joka on yhtä suuri kuin magneettisen induktiovektorin moduulin tulo Aukiolle ja kulman kosini vektorien välillä ja :

Suunta B alueelle, jonka se tunkeutuu, voi olla erilainen:

Mikä on kulma B:n ja ? 0 O A mikä on yhtä suuri?

Samanlaisia ​​julkaisuja