Енциклопедія пожежної безпеки

Електромагнітна індукція. Магнітний потік. Магнітний потік (Ерюткін Е.С.) Конспект уроку індукція магнітного поля магнітний потік

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

Тема «Магнітний потік. Явище електромагнітної індукції », 9 клас

Мета уроку:

Мета - досягти освітніх результатів.

Особистісні результати:

- розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих здібностей;

- самостійність у придбанні нових знань і практичних умінь;

- формування ціннісних відносин до результатів навчання.

Метапредметние результати:

- оволодіння практичними навичками самостійного придбання нових знань, організації навчальної діяльності, постановки цілей, планування;

- освоєння прийомів дій в нестандартних ситуаціях, оволодіння евристичними методами вирішення проблем;

- формування умінь спостерігати, виділяти головне, пояснювати побачене.

Предметні результати:

знати:магнітний потік, індукційний струм, явище електромагнітної індукції;

розуміти:поняття потоку, явище електромагнітної індукції

вміти:визначати напрямок індукційного струму, вирішувати типові завдання ОГЕ.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Форма уроку:урок-дослідження

технології:елементи технології критичного мислення, проблемне навчання, ІКТ, технологія проблемного діалогу

Обладнання уроку:комп'ютер, інтерактивна дошка, котушка, штатив з лапкою, смуговий магніт - 2 шт., демонстраційний гальванометр, дроти, прилад для демонстрації правила Ленца.

Хід уроку

Початок: 10.30

1. Організаційний етап (5 хвилин).

Привіт, хлопці! Сьогодні урок фізики проведу я, мене звуть Інокентій Иннокентьевич Малгаров, учитель фізики Киллахской школи. Дуже радий працювати з вами, з гімназистами, сподіваюся, сьогоднішній урок пройде продуктивному ритмі. На сьогоднішньому уроці оцінюється уважність, самостійність, винахідливість. Девіз нашого з вами уроку «Все дуже просто, потрібно лише зрозуміти!». Тепер, сусіди по парті подивіться один на одного, побажайте удачі і потисніть руки. Для налагодження зворотного зв'язку я іноді буду плескати в долоні, а ви будете повторювати. Перевіримо? Чудово!

Подивіться, будь ласка, на екран. Що ми бачимо? Правильно, водоспад і сильний вітер. Яке слово (одне!) Об'єднує ці два природних явища? Так, потік. Потік води і потік повітря. Сьогодні також ми будемо говорити про потік. Тільки про потоці зовсім іншої природи. Ви здогадуєтеся про що? З чим пов'язані теми, які ви раніше проходили? Правильно, з магнетизмом. Тому, запишіть тему уроку в своїх робочих аркушах: Магнітний потік. Явище електромагнітної індукції.

Початок: 10.35

2. Актуалізація знань (5 хвилин).

Завдання 1.Подивіться, будь ласка, на екран. Що можна сказати про даному малюнку? Слід заповнити пропуски в робочих аркушах. Порадьтеся з напарником.

1. Навколо провідника зі струмом виникає магнітне поле. Воно завжди замкнуто;

2. Силовий характеристикою магнітного поля є вектор магнітної індукції 0 "style =" border-collapse: collapse; border: none ">

Подивіться на екран. За аналогією заповніть другий стовпець для контуру в магнітному полі.

Подивіться, будь ласка, на демонстраційний стіл. На столі ви бачите стійку з рухомим коромислом з двома алюмінієвими кільцями. Одне ціле, а інше - з прорізом. Ми знаємо, що алюміній не проявляє магнітних властивостей. Починаємо вводити магніт в кільце з прорізом. Нічого не відбувається. А тепер почнемо вводити магніт в ціле кільце. Зверніть увагу, сто кільце починає «тікати» від магніту. Зупиняємо рух магніту. Кільце теж зупиняється. Потім починаємо обережно прибирати магніт. Тепер кільце починає слідувати за магнітом.

Спробуйте пояснити побачене (Учні намагаються пояснити).

Подивіться, будь ласка, на екран. Тут прихована підказка. (Учні приходять до висновку, що при зміні магнітного потоку можна отримати електричний струм).

Завдання 4.Виявляється, якщо змінити магнітний потік, то можна отримати електричний струм в контурі. Як змінити потік ви вже знаєте. Як? Правильно, можна підсилити або послабити магнітне поле, змінити площу самого контуру і змінити напрямок площини контуру. Тепер я розповім одну історію. Ви уважно слухайте і паралельно виконаєте завдання 4.

У 1821 році англійський фізик Майкл Фарадей надихнувшись роботами Ерстеда (того вченого, який відкрив магнітне поле навколо провідника зі струмом) поставив перед собою завдання отримати електрику з магнетизму. Майже цілих десять років він носив у кишені брюк дроти і магніти, безуспішно намагаючись отримати з них електричний струм. І одного разу, зовсім випадково, 28 серпня 1831 року в нього це вийшло. (Підготувати і показати демонстрацію).Фарадей встановив, що якщо котушку швидко надягати на магніт (або знімати з нього) то в ній виникає короткочасний струм, який можна виявити за допомогою гальванометра. Дане явище стали називати електромагнітної індукції.

Даний ток називають індукційним струмом. Ми говорили, що будь-який електричний струм породжує магнітне поле. Індукційний струм теж створює своє магнітне поле. Причому дане поле взаємодіє з полем постійного магніту.

Тепер, використовуючи інтерактивну дошку, визначте напрямок індукційного струму. Який висновок можна зробити щодо направлення магнітного поля індукційного струму?

Початок: 11.00

5. Застосування знань в різних ситуаціях (10 хвилин).

Я вам пропоную вирішити завдання, які пропонуються в ОГЕ з фізики.

Завдання 5.До суцільному алюмінієвому кільцю, підвішеному на шовковій нитці, підносять з постійною швидкістю смуговий магніт (див. Малюнок). Що буде відбуватися з кільцем в цей час?

1) кільце залишиться в спокої

2) кільце буде притягатися до магніту

3) кільце буде відштовхуватися від магніту

4) кільце почне повертатися навколо нитки

Завдання 6.

1) Тільки у 2.

2) Тільки в 1.

4) Тільки в 3.

Початок: 11.10

5. Рефлексія (5 хвилин).

Прийшов час оцінити результати нашого уроку. Що ви нового дізналися? Чи досягнуто мети, які були поставлені на початку уроку? Що для вас було найважчим? Що особливо сподобалося? Які почуття ви випробували?

6. Інформація про домашнє завдання

Знайдіть в своїх підручниках тему «Магнітний потік», «Явище електромагнітної індукції» прочитайте і перевірте, чи зможете ви відповісти на питання для самоперевірки.

Ще раз спасибі за співпрацю, за інтерес і, в загальному, за дуже цікавий урок. Бажаю добре вивчити фізику і на її основі пізнавати устрій світу.

«Все дуже просто, потрібно лише зрозуміти!»

Прізвище, ім'я учня _______________________________________ учень (ця) 9 класу

Дата «____» ________________ 2016 р

РОБОЧИЙ ЛИСТ

Тема урока:___________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

644 "style =" width: 483.25pt; border-collapse: collapse; border: none ">

Завдання 4. Заповніть пропуски.

1. Явище виникнення струму в замкнутому провіднику (контурі) при зміні магнітного поля, що пронизує цей контур називається _______________________;

2. Струм, який при цьому виникає в контурі називається ___________________________;

3. Створене індукційним струмом магнітне поле контуру буде направлено __________________ магнітного поля постійного магніту (Правило Ленца).

https://pandia.ru/text/80/300/images/image006_55.jpg "align =" left hspace = 12 "width =" 238 "height =" 89 "> Завдання 6. Є три однакових металевих кільця. З першого кільця виводиться магніт, у друге кільце вводиться магніт, в третьому кільці знаходиться нерухомий магніт. В якому кільці тече індукційний струм?

1) Тільки у 2.

2) Тільки в 1.

Тема урока:

Відкриття електромагнітної індукції. Магнітний потік.

мета: ознайомити учнів з явищем електромагнітної індукції.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація знань.

1. Фронтальне опитування.

  • У чому полягає гіпотеза Ампера?
  • Що таке магнітна проникність?
  • Які речовини називають пара- і діамагнетиками?
  • Що таке ферити?
  • Де застосовуються ферити?
  • Звідки відомо, що навколо Землі існує магнітне поле?
  • Де знаходиться Північний і Південний магнітні полюси Землі?
  • Які процеси відбуваються в магнітосфері Землі?
  • Яка причина існування магнітного поля у Землі?

2. Аналіз експериментів.

експеримент 1

Магнітну стрілку на підставці піднесли до нижнього, а потім до верхнього кінця штатива. Чому стрілка повертається до нижнього кінця штатива з будь-якого боку південним полюсом, а до верхнього кінця - північним кінцем?(Всі залізні предмети знаходяться в магнітному полі Землі. Під дією цього поля вони намагнічуються, причому нижня частина предмета виявляє північний магнітний полюс, а верхня - південний.)

експеримент 2

У великій корковою пробці зробіть невеликий жолобок для шматка дроту. Пробку опустіть у воду, а зверху покладіть дріт, розташовуючи її по паралелі. При цьому дріт разом з пробкою повертається і встановлюється по меридіану. Чому?(Дріт була намагнічена і встановлюється в поле Землі як магнітна стрілка.)

III. Вивчення нового матеріалу

Між рухомими електричними зарядами діють магнітні сили. Магнітні взаємодії описуються на основі подання про магнітне поле, що існує навколо рухомих електричних зарядів. Електричні і магнітні поля породжуються одними і тими ж джерелами - електричними зарядами. Можна припустити, що між ними є зв'язок.

У 1831 р М. Фарадей підтвердив цей експериментально. Він відкрив явище електромагнітної індукції (слайди 1,2).

експеримент 1

Гальванометр приєднуємо до котушки, і будемо висувати з неї постійний магніт. Спостерігаємо відхилення стрілки гальванометра, з'явився струм (індукційний) (слайд 3).

Струм в провіднику виникає, коли провідник виявляється в області дії змінного магнітного поля (слайд 4-7).

Змінне магнітне поле Фарадей представляв як зміна числа силових ліній, які пронизують поверхню, обмежену цим контуром. Це число залежить від індукціїВ магнітного поля, від площі контура S і його орієнтації в даному полі.

Ф = BS cos a - магнітний потік.

Ф [Вб] Вебер (слайд 8)

Індукційний струм може мати різні напрямки, які залежать від того, убуває або зростає магнітний потік, що пронизує контур. Правило, що дозволяє визначити напрямок індукційного струму, було сформульовано в 1833, р. Е. X. Ленцем.

експеримент 2

В легке алюмінієве кільце всувають постійний магніт. Кільце відштовхується від нього, а при висуванні притягається до магніту.

Результат не залежить від полярності магніту. Відштовхування і притягання пояснюється виникненням у ньому індукційного струму.

При вдвіганіем магніту магнітний потік через кільце зростає: відштовхування кільця при цьому показує, що індукційний струм в ньому має такий напрямок, при якому вектор індукції його магнітного поля протилежний у напрямку вектору індукції зовнішнього магнітного поля.

Правило Ленца:

Індукційний струм має завжди такий напрямок, що його магнітне поле перешкоджає будь-яким змінам магнітного потоку, що викликає появу індукційного струму(Слайд 9).

IV. Проведення лабораторної роботи

Лабораторна робота по темі «Дослідна перевірка правила Ленца»

Прилади й матеріали:міліамперметр, котушка-моток, магніт дугоподібний.

Хід роботи

  1. Приготуйте таблицю.

клас: 9

мета:через поняття і формули магнітного потоку і ЕРС індукції підвести учнів до розуміння правила визначення напрямку індукційного струму.

устаткування:

  • дошка інтерактивна SMART
  • програмне забезпечення L-мікро, розділ «Електродинаміка»,
  • блок узгодження з комп'ютером,
  • приставка «Осцилограф»,
  • котушка індуктивності і штатив,
  • смугові магніти,

ХІД УРОКУ

У:Згадаймо, що таке магнітний потік.

Д:
1) формула; Ф = В S Cosα;
2) число ліній поля через майданчик

У:Щоб стало всім зрозуміло, намалюйте, як ви зрозуміли, що таке магнітний потік.

Д:Використовуючи інструменти інтерактивної дошки, зображуємо лінії поля, що проходять через площу контура (рис.1, рис 2).

У:Хто може Збільште магнітний потік? Покажіть як. ( Д:збільшують число ліній магнітної індукції, збільшують площу кільця) (рис 3, рис 4)

У:Значить, щоб зменшити магнітний потік потрібно ...
Д:Зменшити кількість ліній, зменшити площу кільця. Тобто, для «управління» магнітним потоком можна змінювати за величиною магнітне поле і площа контуру.
У:Намалюйте магнітний потік
Д:Його взагалі не буде!
- Ні буде! Лінії поля рісуюся безперервно, і охоплюють весь магніт. Ми ж для зручності малюємо тільки їх частина.
- На лабораторній роботі тирсу збиралися і біля північного полюса і біля південного. Так що магнітний потік тут теж буде.
У:Тоді як переворот магніту вплинув на магнітний потік?
Д:Напевно ні як. Якщо магніт і площа взяти як і на попередньому малюнку то за величиною ні чег не зміниться. Ф = ВS
У:Як же показати, що магніт розвернувся?
Д:Поставити знак «-»
У:Розмістіть кільце і магніт так, що б потік через кільце дорівнював 0.
Д:рис 5

У:У формулі магнітного потоку варто соsα. З довідника з математики

Де цей кут на малюнку, між якими двома напрямками? Потік може бути дорівнює 0, якщо кут буде 90 o, це ж перпендикуляр. А у нас кільце і магніт паралельні (рис. 6).
Д:У ліній поля є напрям, а у площі немає.
У:Згадайте, як задається цей кут по тексту в посібнику.
Д:Там намальований перпендикуляр до рамці
Значить кут між вектором магнітного поля і нормаллю. (Рис. 7)

У:Перевірте себе - намалюйте максимальний потік, виносимо всі можливі варіанти на дошку. (Рис 8)

Д:Другий і третій не підходять. Там потік виходить негативний.

Д:Ну і що? Число ліній то однаково, значить і потік однаковий. У дослідах з магнітами, тирсі було все одно до якого полюсу приставати - до північного або південного.
У:Тоді, взагалі, навіщо нам знати знак потоку, кут. Потік все одно зрозуміло, де максимальний?
Д: ?
У:Демонстрація досвіду Фарадея з котушкою і магнітом.
Д:У дослідах Фарадея! Ми ж бачили, що напрямок струму змінюється, в залежності від того, як вносимо або виносимо магніт.
У:Запишіть закон Фарадея математичним виразом.
Д: E = -,
У:Давайте спробуємо розібратися зі знаками в цьому законі. Якщо ми хочемо отримати «позитивне» напрямок струму, то ...
Д:Потік повинен спадати. тоді ΔФ< 0 и в итоге получиться плюс.
Д:Він може і наростати, але зі знаком мінус
У:Намалюйте, як повинен рухатися магніт.

Д:Магніт вставляємо в котушку, число ліній збільшується, значить потік наростає тільки з протилежним знаком. Можна перевірити на числах (рис. 9).
Д:Магніт виймаємо з котушки так, щоб потік був позитивний, а зміна потоку буде негативно.
У:В експерименті напрямок струму в обох випадках збігається. Значить, наш аналіз формул вірний.
У:Скористаємося сучасним обладнанням, яке дозволяє подивитися як змінюється напрямок струму не тільки по напрямку, але і по величині з часом.
Дається інформація про можливості вимірювального комплексу «L-мікро», коротке пояснення призначення приладів і пристроїв.

виконання демонстрацій

Котушку індуктивності закріплювали за допомогою штатива. Зміна магнітного потоку проводилося за допомогою переміщення смугового постійного магніту щодо котушки індуктивності. Що виникає в котушці індуктивності ЕРС індукції подавалася на вхід приставки «Осцилограф», яка через блок узгодження передавала змінюється в часі електричний сигнал на комп'ютер і фіксувалася на моніторі. Запуск осцилографа здійснювався від досліджуваного сигналу в режимі розгортки «чекає» при рівні сигналу на порядок меншим, ніж максимальне значення ЕРС індукції. Це дозволяло спостерігати ЕРС індукції практично повністю від моменту початку зміни магнітного потоку.
Крізь котушку кидаємо не маркованімагніт. На екрані викреслюється графік залежності величини ЕРС від часу. Але аналогічно буде вести себе і графік залежності струму від часу.
Учні бачать, що магніт, пролітаючи крізь котушку, викликає в ній поява індукційного струму. (Рис. 10)

У:Замалюйте схематично графік в зошит.

Домашнє завдання:записати, що відбувалося з магнітним потоком на трьох етапах: магніт підлітає до котушки, рухається всередині, вилітає з неї. Замалювати свій варіант досвіду, із зазначенням полюсів рухомого магніту.

УРОК З ФІЗИКИ. ПІДГОТУВАВ УЧИТЕЛЬ ФІЗИКИ КОЗАКІВ ВІТАЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ.

Тема уроку: Магнітний потік

мета уроку

1.Ввесті визначення магнітного потоку;

2.Развівать абстрактне мислення;

3.Воспітивать акуратність, точність.

Завдання уроку: Розвиваюча

Тип уроку виклад нового матеріалу

устаткування:комп'ютер , LCD-Проектор , проекційні йекран .

Хід уроку

1.Проверка домашнього завдання

1. Що таке вектор магнітної індукції?

1.Ось, що проходить через центр постійного магніту;

2. Силова характеристика магнітного поля;

3. Лінії магнітного поля прямого провідника.

2. Вектор магнітної індукції ...

2.виходіт з південного полюса постійного магніту;

3. 1. Виберіть вірне (-і) тверджень-я).

А: магнітні лінії замкнуті

Б: магнітні лінії гущі розташовуються в тих областях, де магнітне поле сильніше

В: напрямок силових ліній збігається з напрямком північного полюса магнітної стрілки, вміщеній в досліджувану точку

    Тільки А; 2. Тільки В; 3. А, Б, і В.

4. На малюнку представлені магнітні лінії поля. В якій точці цього поля на магнітну стрілку буде діяти максимальна сила?

1. 3; 2. 1; 3. 2.

5 . В однорідне магнітне поле перпендикулярно лініям магнітної індукції помістили прямолінійний провідник, по якому протікає струм силою 8А Визначте індукцію цього поля, якщо воно діє з силою 0,02 Н на кожні 5 см довжини провідника.

1. 0,05 Тл 2. 0,0005 Тл 3. 80 Тл 4. 0,0125 Тл

Відповіді: 1-2; 2-3; 3-3; 4-2; 5-1.

2. Вивчення нової

Постановка віртуальної завдання.

Ми прийшли на чергове свято плуга -Сабантуй. Але ось, здавалося б, засмучення - хлинув дощ. Я пропоную вам гру-змагання, в якій потрібно зібрати якомога більше води у відра. (Умова - збирати тільки падає з неба дощ). Учнями проводиться бурхливе обговорення того, хто як буде збирати воду: - біг би проти дощу; - бажано посуд по більше; - стояти на одному місці; - бігти туди, де дощ сильніше; - відро тримати перпендикулярно дощу. Ці приклади не є опровержімие. Діти самі прийшли до виконання мети уроку - визначення магнітного потоку. Залишилося зробити висновки і прийти до математичних формулювань. Отже, магнітний потік (дощ) залежить від:- площі поверхні контуру (відра); - вектора магнітної індукції (інтенсивність дощу); - кута між вектором магнітної індукції і нормаллю до площини контуру.

    закріплення

А тепер закріплюємо наші висновки інтерактивними моделями





2.Учебнік: Пёришкін А.В., Гутник Е.М. Фізика. 9 клас: Підручник для загальноосвітніх установ. М .: Дрофа 2009.

3. Фізика. 9кл. Поурочні плани до підручників Перишкін А.В. і Громова С.В_2010 -364с

4. Тести з фізики до підручникаПёришкін А.В., Гутник Е.М. Фізика. 9 клас

Тема: Відкриття явища електромагнітної індукції. Магнітний потік. Напрямок індукційного струму. Правило Ленца.

мета: формування поняттяелектромагнітної індукції, магнітного потоку, ввести формули для магнітного потоку, навчити визначати напрямок індукційного струму за правилом Ленца; розвиваюча: формування умінь в учнів порівнювати, самостійно робити висновки; виховна: формування усвідомлення дітьми важливості науки.

устаткування: підручник, задачник, магніт, гальванометр, котушка.

Тип уроку: урок вивчення нових ЗУНов.

Повинні знати / вміти: поняття - явище електромагнітної індукції, історію відкриття, основні формули даної теми.

Хід уроку.

Організаційний момент.

l . Актуалізація опорних знань. Повторення раніше вивченого матеріалу.

Як позначається? Формула? .

Одиниці виміру?[ В]=[ Тл] .

    Яка сила виникає між двома взаємодіючими провідниками з струмом? .

    Формула .

    Як можна визначити напрямок ? За допомогою правила лівої руки: .

    Яка сила діє на одну заряджену частинку в магнітному полі? . Формула. .

    чому дорівнює , Якщо частка влетіла паралельно лініям ?

    Що відбувається з часткою, коли вона влітає в магнітне поле під кутом ? Починає рухатися по спіралі, тому що змінює траєкторію її руху.

    чому дорівнює , Якщо частка влетіла перпендикулярно лініям ? .

    Яка траєкторія руху частинки? Окружність.

    Яка траєкторія руху частинки, коли вона влітає паралельно лініям ? Пряма.

    Як визначити напрям ? За допомогою правила правої руки: в долоню, чотири пальці - напрямок , Великий палець - напрямок .

II . Вивчення нових ЗУНов.

До сих пір ми розглядали електричні і магнітні поля, які не змінюються в часі. З'ясували, що електростатичне поле утворюється нерухомими зарядженими частинками, а магнітне поле - переміщаються, тобто електричним струмом. Тепер необхідно з'ясувати що відбувається з електричним і магнітним полями, що змінюються в часі.

Після відкриття Ерстед зв'язку електричного струму з магнетизмом, Майкл Фарадей зацікавився, а чи можлива зв'язок навпаки.

У 1821 р Фарадей в своєму щоденнику записав: «Перетворити магнетизм в електрику».

Він проводив безліч дослідів на протязі багатьох років, але все не давало результатів. Він хотів кинути свою ідею і експерименти багато разів, але щось зупиняло його і 29 серпня 1831р. Після численних дослідів, які він проводив протягом 10 років, Фарадей досяг своєї мети: він зауважив, що в замкнутому провіднику, який розташований в замкнутому магнітному полі, з'являється електричний струм, його вчений назвав індукційним струмом.

Фарадей придумав серію експериментів, які зараз дуже прості. Він на котушку намотував паралельно один одному провідники (два дроти), які були ізольовані один від одного і підключав один кінець до батареї, а інший до приладу для визначення сили струму (гальванометра).

Він зауважив, що весь час стрілка гальванометра була в спокої і не реагувала при проходженні струму через електричний ланцюг. А коли він включав і вимикав струм, стрілка відхилялася.

Виявилося, що в той момент, коли через перший провід проходив струм, і коли він припиняв йти, в другому дроті з'являється струм всього на мить.

Продовжуючи свої досліди Фарадей встановив, що досить простого наближення провідника, закрученого в замкнуту криву, до іншого провідника, по якому йде струм, щоб в першому утворився індукційний струм, спрямований назад від проходить струму. А якщо віддаляти закручений провідник від того, по якому проходить струм, то в першому знову з'явиться індукційний струм зворотного напрямку.

Фарадей розмірковував, електричний струм здатний намагнітити залізо. А чи може магніт в свою чергу викликати появу електричного струму.

Довгий час цей взаємозв'язок не вдавалося виявити. Дослідження проводилося таким чином, що котушка, на яку намотали дріт була підключена до гальванометра і використовувався магніт, який опускався в котушку або втягувався.

Разом з Фарадеєм подібний досвід виконував Колладон (швейцарський вчений).

При роботі він користувався гальванометром, легка магнітна стрілка якого містилася всередині котушки приладу. Щоб магніт не впливав на стрілку, кінці котушки були виведені в іншу кімнату.

Коли Колладон поміщав магніт в котушку, він йшов в іншу кімнату і спостерігав за стрілкою гальванометра, йшов назад - виймав магніт з котушки і знову повертався до кімнати з гальванометром. І кожен раз він з прикрістю переконувався, в тому що стрілка гальванометра не відхилялася, а залишалася на нульовій позначці.

Варто було б йому весь час спостерігати за гальванометром і попросити кого-небудь зайнятися магнітом, чудове відкриття було б зроблено. Але цього не сталося. Спочивають щодо котушки магніт міг лежати спокійнісінько всередині неї сотні років, не викликаючи в котушці струму.

Вченому не пощастило, це були важкі часи для науки і ні хто не наймав тоді собі помічників, деякі через фінансові проблем, а не які щоб не довелося ділитися відкриттям

З подібного роду випадковостями стикався і Фарадей, тому що він неодноразово намагався отримати електричний струм за допомогою магніту і за допомогою струму в іншому провіднику, але безуспішно.

Але Фарадея все таки вдалося зробити відкриття і як він писав у своїх щоденниках, він виявив струм в котушці, який назвав індукційним струмом.

Можна показати досвід з магнітом і котушкою. І сказати: на Л.Р. ви самі будете вчитися спостерігати подібне явище.

Зн. Явище породження в просторі змінним магнітним полем змінного ел. поля називаєтьсяявищем електромагнітної індукції.

Індукційний струм у замкнутому провідному контурі (або в котушці) виникає тоді, коли змінюється кількість ліній магнітної індукції В (під час введення або виведення магніту кількість ліній змінюється), які пронизують поверхню, обмежену контуром.

Фізичну величину, яка прямо пропорційна кількості ліній магнітної індукції, що пронизують дану поверхню, називають потоком магнітної індукції.

[Ф] = [Вб] Вебер

Потік магнітної індукції характеризує розподіл магнітного поля по поверхні, обмеженої замкнутим контуром.

Магнітний потік Ф (потік вектора магнітної індукції) через поверхню площею - це величина, що дорівнює добутку модуля вектора магнітної індукції на площу і косинус кута між векторами і :

Напрямок В до площі, яку він пронизує може бути різною:

Чому дорівнює кут між В і ? 0 про А чому дорівнює?
