Енциклопедія пожежної безпеки

«Прямолінійний рівномірний рух. «Рівномірний прямолінійний рух». план-конспект уроку з фізики (10 клас) на тему Швидкістю рівномірний прямолінійний рух мета уроку

Тема. Прямолінійний рівномірний рух.

цілі:

освітні:

сформувати знання про рівномірний рух, швидкості і переміщенні прямолінійного рівномірного руху, вирішення основної задачі механіки для прямолінійного рівномірного руху;

виховна:

прищеплювати прагнення до оволодіння новими знаннями;

розвиваюча:

розвивати розумові навички учнів, вміння працювати самостійно.

устаткування: проектор, екран, ноутбук, картки-завдання.

Хід уроку.

I . Оргмомент.

II. Перевірка засвоєння вивченого матеріалу.

Самостійна робота (короткочасна).

Iваріант

IIваріант

1. М'яч впав з висоти 4 м, відскочив від підлоги і був спійманий на половині висоти. Які шлях і переміщення м'яча?

1. Хлопчик підкинув м'яч вгору і знову зловив його. Знайдіть шлях і переміщення м'яча, якщо він піднявся на висоту 2,5 м.

2. На малюнку показана траєкторія руху тіла з А в В. Знайдіть проекції переміщення на осі координат, переміщення.

1 Д А

0 1 3 5 7 х, м

3. На малюнку показана траєкторія руху тіла з А в Д. Знайдіть пройдений шлях, переміщення, проекції переміщення на осі координат.

1 В А

0 1 3 5 7 х, м

III. Мотивація навчальної діяльності.

Найпростіший вид механічного руху-це рівномірний прямолінійний рух.

Рівномірно прямолінійно рухається автомобіль по прямолінійній ділянці дороги без розгону і гальмування, парашутист після розкриття парашута в безвітряну погоду.

Оскільки траєкторія руху-пряма лінія, для опису руху досить вибрати одновимірну систему координат.

Щоб вирішити основну задачу механіки, потрібно знати, як знайти переміщення

рівномірного прямолінійного руху.

IV . Повідомлення теми уроку.

(Записали в зошит тему уроку)

V. Вивчення нового матеріалу.

Рівномірним називається рух, при якому тіло за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Нехай за кожні 2 ч автобус проходить 120 км. Але стверджувати, що автобус рухається рівномірно не можна, так як за 1 годину він проходить 57 км, а за наступний 1 час- 63 км. У цьому сенс слова «Будь-які» .

характеристика руху-швидкість.

Швидкість рівномірного руху, вчили в 7 класі, дорівнює відношенню шляху до часу, за який тіло цей шлях пройшло.

Ввівши фізичну величину переміщення, формулюємо визначення швидкості так: швидкість дорівнює відношенню переміщення до часу скоєння цього переміщення.

переміщення

c корость = -------

час

Але з точки зору математики вектор (переміщення) помножити на скаляр (1 / час) отримуємо вектор.

Отже, швидкість- векторна величина.Так як час не може бути від'ємною величиною, вектори швидкості і переміщення спрямовані в одну сторону.

Запишемо в зошит (див. На екран).

Швидкість-вектор : =

і в одну сторону.

В СІ: [ 𝑣 ] =

Швидкість рівномірного прямолінійного руху - величина постійна і по модулю, і за напрямком.

Графічна залежність швидкості від часу:

Запишемо в зошит (див. На екран).

𝒗 х ,

𝒗 х 0 ( «вправо»)

0 t , з

𝒗 х

Переміщення рівномірного прямолінійного руху одно: \u003d t.

Запишемо в зошит (див. На екран).

переміщення \u003d T.

Графік залежності S = v tза аналогією з y = k х, де v і k- постоянние- пряма лінія, що проходить через початок координат.

Запишемо в зошит (див. На екран).

S , М 1 + 1; 2 «вправо»: 𝒗 1 𝒗 2

2

0 t , з

3 3 «вліво»

Координата рівномірного прямолінійного руху:х \u003d х ₀ + 𝒗 х t.

Запишемо в зошит (див. На екран).

Координата х \u003d х + 𝒗 х t - рішення ОЗМ.

Графік залежності за аналогією з y \u003d b + k х. Якщо b \u003d 0, то пряма проходить через початок координат.

Запишемо в зошит (див. На екран).

х, м 1 + 1; 2; 3 «вправо»: 𝒗 1 𝒗 2; 𝒗 2 = 𝒗 3

2

3

0

4 4 «вліво»

3; 4: х 0 дорівнює 0

1; 2: х 0 не дорівнює 0

Запишемо в зошит (див. На екран).

Геометричний сенс переміщення.

𝒗 х ,

0 t t , з

переміщення \u003d площі фігури (прямокутника) під графіком

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Який рух називається рівномірним прямолінійним?

2. Фізичний сенс швидкості рівномірного прямолінійного руху.

3. Як спрямований вектор швидкості?

4. Що собою являє графік швидкості рівномірного прямолінійного руху?

4. Що собою являє графік переміщення рівномірного прямолінійного руху?

5. Що собою являє графік координати рівномірного прямолінійного руху?

VII. Домашнє завдання.

УРОК № 2 9 класс

Тема: Рівномірний прямолінійний рух.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Мета уроку:

Ознайомити учнів з характерними особливостями прямолінійного рівномірного руху. Сформулювати поняття швидкості як однієї з характеристик рівномірного руху тіла.

Навчити учнів обчислювати переміщення при рівномірному прямолінійному русі.

ПЛАН УРОКУ

етапи уроку

Дія

1. Орг.момент

Готовність класу до уроку

2.Повтореніе попереднього матеріалу

Повторення попереднього матеріалу

3.Изучение нового матеріалу

Вивчення нового матеріалу

4.Закрепленіе матеріалу

закріплення матеріалу

5.Домашнее завдання

Домашнє завдання

Хід уроку

    Орг.момент

(Привітання учнів)

2. Повторення попереднього матеріалу і перевірка домашнього завдання

На початку уроку перевіряється в учнів знання:написання перевірочної роботи по теорії вивченого матеріалу:

I варіант

    Що називається матеріальною точкою?

    1. поїзд рухається з Барнаула в Бійськ;

      здійснюється посадка пасажирів.

    яку систему координат

    1. літак здійснює переліт;

      людина рухається в ліфті;

      футболіст на полі.

    Що таке траєкторія, шлях, переміщення?

    В яких випадках проекція переміщення на вісь позитивна, в яких негативна?

    Який рух називають рівномірним?

II варіант

    Що таке система звіту?

    В яких випадках людину автомобіль можна вважати матеріальною точкою? Поясніть, чому.

    1. проводиться ремонт двигуна;

      автомобіль здійснює переїзд.

    яку систему координат ви оберете при вирішенні наступних завдань:

    1. рух трамвая;

      підводний човен в океані;

      автомобільні гонки.

    В чому різниця шляху від переміщення?

    дайте визначення швидкості рівномірного прямолінійного руху.

    В яких випадках проекція швидкості рівномірного руху на вісь позитивна, в яких негативна?

    Вивчення нового матеріалу

Рівномірним прямолінійним рухом називають таке відбувається по прямолінійній траєкторії рух, при якому тіло (матеріальна точка) за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Переміщення тіла в прямолінійній русі зазвичай позначаютьs . Якщо тіло рухається по прямій тільки в одному напрямку, модуль його переміщення дорівнює пройденому шляху, тобто| S | \u003d s . Для того, щоб знайти переміщення тілаs за проміжок часуt , Необхідно знати його переміщення за одиничне час. З цією метою вводять поняття швидкостіv даного руху.

Швидкістю рівномірного прямолінійного руху називають постійну векторну величину, рівну відношенню переміщення тіла до проміжку часу, протягом якого було скоєно це переміщення:

v \u003d s / t. (1)

Напрямок швидкості в прямолінійному русі збігається з напрямком переміщення.

Оскільки в рівномірному прямолінійному русі за будь-які рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення, швидкість такого руху є величиною постійною (v \u003d const ). за модулю

v \u003d s / t. (2)

З формули (2) встановлюють одиницю швидкості.

Одиницею швидкості в СІ є1 м / с (Метр в секунду); 1 м / с є швидкість такого рівномірного прямолінійного руху, при якому матеріальна точка за 1 с здійснює переміщення 1 м.

Швидкість - векторна величина - має напрямок. Напрямок швидкості збігається з напрямом руху. Швидкість може бути постійною, а може бути змінної

Одиниці виміру швидкості

В СІ : [ v ] =

Кратні: 1 км / ч \u003d 3,6 м / с; 1 км / с \u003d 1000 м / с

Частинні: 1 см / с \u003d 0,1 м / с; 1 дм / с \u003d 0,1 м / с

нехай вісь Ох системи координат, пов'язаної з тілом відліку, збігається з прямою, вздовж якої рухається тіло, аx 0 є координатою початкової точки руху тіла. уздовж осіОх спрямовані і переміщенняs , І швидкість v рухомого тіла. З формули (1.1) випливає, щоs \u003d vt . Відповідно до цієї формули, векториs і v * t рівні, тому рівні і їх проекції на вісьОх :

S

V


s x \u003d v x · T. (3)

Тепер можна встановити кінематичний закон рівномірного прямолінійного руху, т. Е. Знайти вираз для координати рухомого тіла в будь-який момент часу. оскільких \u003d x 0 + s x , З урахуванням (3) маємо

х \u003d x 0 + v x · T. (4)

За формулою (4), знаючи координатуx 0 початкової точки руху тіла і швидкість тілаv (Її проекцію v x на вісь Ох ), В будь-який момент часу можна визначити положення тіла, що рухається. Права частина формули (4) є алгебраїчною сумою, так як іх 0 , і v x можуть бути і позитивними, і негативними.

Графічне представлення проекції швидкості:

V x , м / с

t , c

0

S x \u003d V x * t

V x , м / с

t , c

0

S x \u003d V x * t

V x >0

V x <0

S x >0

S x <0

x, м

Графічне представлення рівняння руху:

х \u003d x 0 + v x · t


x 0


t, c


х \u003d x 0 - v x · t

    Закріплення матеріалу.

Vx, км / год

0

-70

t , з

Побудувати графіки залежності проекції векторів швидкості від часу для двох автомобілів, що рухаються прямолінійно і рівномірно, їли один рухається зі швидкістю 50 км / год, а інший рухається в протилежний бік зі швидкістю 70 км / ч.

Питання щодо закріплення матеріалу:

    Який рух називається рівномірним?

    Як знайти проекцію вектора переміщення тіла, якщо відома проекція швидкості руху?

    Який знак може мати проекція вектора швидкості, і від чого цей знак залежить?

5. Домашнє завдання.

конспект уроку

Тема:

Інтегрований урок фізика + математика «Графік руху. Графік швидкості ».

Рішення багатьох задач з фізики вимагає від учнів глибоких математичних знань. Лінійна функція займає в курсі алгебри 7 класу одне з центральних місць. На цьому уроці розглянуті такі фізичні завдання, в яких рішення засноване на застосуванні знань, пов'язаних з лінійною функцією.

Мета уроку:

Узагальнити знання з теми «Лінійна функція» і «Рівномірний прямолінійний рух».

завдання:

    освітні:

    Узагальнити знання з теми «Лінійна функція» і «Рівномірний прямолінійний» рух ».

    Формування вміння вирішувати прикладні завдання:

    Вчити робити перехід від реальної ситуації до побудови математичної моделі;

    Вчити здійснювати пошук відповідного методу розв'язання математичної задачі;

    Вчити виявляти соответствіеполученних результатів до вихідної ситуації.

    Розвиваючі:

    Побудова цілісної системи знань через міжпредметні зв'язки математики і фізики.

    Розвиток пізнавального інтересу учнів.

    виховні:

    Формування інтересу до математики і фізики через встановлення причинно-наслідкових зв'язків між науками.

Тип уроку:

Комбінований.

устаткування:

Презентація.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Створення проблемної ситуації.

    Актуалізація знань, умінь.

    Вивчення нового матеріалу.

    Первинне закріплення знань.

    Контроль і самоперевірка.

    Підведення підсумків уроку.

    Інформація про домашнє завдання.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

    Тема уроку, мети і завдання (слайд 1,2).

    Створення проблемної ситуації.

Рішення задачі:

(Слайд 3)

    Актуалізація опорних знань:

Для вирішення даного завдання згадаємо теорію (Слайд 4):

Питання слайда:

    Дайте визначення лінійної функції.

функція виду y \u003d kx + b, де k і b-це числа

    Яка величина є функцією? Аргументом?

y - залежна змінна - функція

x - незалежна змінна - аргумент

    Самостійне вирішення завдання (слайд 5).

Які з функцій є лінійними:

Перевірте: друга, четверта, п'ята, шоста

    Згадаймо властивості лінійної функції (слайд 6-8);

    Що являє собою графік лінійної функції?

пряма лінія

    Як побудувати пряму?

по двох точках

    Який вид прийме функція, якщо k або b рівні 0?

y \u003d b y \u003d kx

    Як в цьому випадку проходить графік?

якщо k \u003d 0 - паралельно осі ординат Ох, якщо b \u003d 0 - через початок координат

    Практична робота (слайд 8-11).

    Побудувати графік функції у \u003d х-3

    Побудувати графік функції у \u003d 2х

    Побудувати графік функції у \u003d 5

    Самостійне вирішення завдань за графіками (слайд 12).

Перевірка рішення задач (слайд 12).

    Повернемося до нашого завдання про туриста, але перш згадаємо фізику (слайд 13):

    Що таке механічний рух?

Зміна положення тіла в просторі відносно інших тіл з плином часу.

    Чим визначається положення тіла?

координатами

    Як позначаються в фізиці, в яких одиницях вимірюються в системі СІ пройдену відстань, час і швидкість?

S - пройдене відстань, [м] ʋ-швидкість [м / с] t - час [з]

    Проведемо аналогію (слайд 14):

у \u003d х-3 у \u003d 2х у \u003d 5

S \u003d t-3 S \u003d 2t S \u003d 5

Які величини є функціями, які - аргументом?

у і S - функції, x і t - аргументи

Чому дорівнює швидкість?

    Завдання (слайд15):

Турист проїхав на автобусі 15 кілометрів від пункту А до пункту В, а потім продовжив рух від пункту В в тому ж напрямку, але вже пішки зі швидкістю 4 км / год. На якій відстані (у) від пункту А буде турист через х годин ходьби?

Складіть вираз для вирішення даного завдання, позначивши пройдену відстань через у, А час через х

Обчислити значення у, якщо х \u003d 2; 3. Значення х, якщо у \u003d 35

Побудуємо графік руху туриста (Слайд16).

S, км

t, ч

    Побудова графіка швидкості.

Для опису руху використовують на тільки графік руху, а й графік швидкості. Побудуємо графік швидкості руху туриста в координатах (ʋ; t) (Слайд17):

t, ч

    Практична робота.Побудувати графіки руху тіл, описати рух (Слайд 18-20):

S \u003d t -3 швидкість дорівнює 3, рух рівномірний

S \u003d 2t швидкість дорівнює 2, рух рівномірний

S \u003d 5 тіло знаходиться в спокої, швидкість дорівнює 0

    Рішення задач на закріплення нового матеріалу (слайди 21-23).

    Контроль і самоперевірка.

    Фізика. вирішимо задачу (Слайд 24):

Рівняння залежності координати х рухається по прямолінійній ділянці шосе автомобіля має вигляд: x \u003d 200-20t.

    Покажіть малюнок, що пояснює рух цього тіла.

    Який вид руху автомобіля?

    Знайдіть початкову координату автомобіля.

    Побудуйте графік залежності швидкості автомобіля від часу і запишіть його рівняння.

    Побудуйте графік залежності координати від часу.

    В який момент часу координата дорівнюватиме 0?

Рішення задачі (Слайд 25)

    Математика. Дано функції (слайд 27):

y \u003d 0,8x + 2 y \u003d 15-1,5x y \u003d -3 / 2x + 6

y \u003d 4 / 5x-19 y \u003d 1,5x-15 y \u003d 0,8x

    Назвіть ті з них, графіки яких паралельні, перетинаються.

    Назвіть для кожної функції точку перетину графіка з віссю Y.

Рішення задачі (Слайд 28).

    Домашнє завдання.

Мета уроку : Сформулювати ознаки рівномірного руху.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання

Що називається переміщенням точки?

Що називається тілом відліку?

Яким способом можна задати положення точки?

Що називається радіус - вектором?

III. Вивчення нового матеріалу.

Швидкість - векторна величина. Вона вважається заданою, якщо відомий її модуль і напрямок. Дамо визначення швидкості.

При прямолінійному русі швидкість не змінюється у напрямку. Рух називається рівномірним прямолінійним, якщо траекторія- пряма лінія і точка за будь-які рівні проміжки часу проходить рівні переміщення.

експеримент

висновок: за

Завантажити:


Попередній перегляд:

ПЛАН - КОНСПЕКТ УРОКУ З ФІЗИКИ В 10 КЛАСІ

Тема урока:

«Рівномірний прямолінійний рух».

Мета уроку: сформулювати ознаки рівномірного руху.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання

Що називається переміщенням точки?

Що називається тілом відліку?

Яким способом можна задати положення точки?

Що називається радіус - вектором?

  1. Вивчення нового матеріалу.

Швидкість - векторна величина. Вона вважається заданою, якщо відомий її модуль і напрямок. Дамо визначення швидкості.

Швидкість рівномірного прямолінійного руху - величина, що дорівнює відношенню його переміщення до проміжку часу, протягом якого це переміщення відбулося.

При прямолінійному русі швидкість не змінюється у напрямку. Рух називається рівномірним прямолінійним, якщо траекторія- пряма лінія і точка за будь-які рівні проміжки часу проходить рівні переміщення.

Рівномірний прямолінійний рух - рух, при якому будь-які рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення.

експеримент

Висновок: за рівні проміжки часу тіло здійснює рівні переміщення.

Переміщення при рівномірному прямолінійному русі тіла по осі Х за час t можна розрахувати:

Рівняння рівномірного прямолінійного руху У КООРДИНАТНОЇ ФОРМІ.

- Рівняння рівномірного прямолінійного руху У ВЕКТОРНОЇ ФОРМІ.

V X \u003d (X-X 0) / t - ШВИДКІСТЬ.

  1. Розв'язання задач

1. Рух вантажного автомобіля описується рівнянням х1 \u003d -270 + 12t, а рух пішохода по узбіччю того ж шосе - рівнянням х2 \u003d -1,5t. Зробити пояснювальний рисунок (вісь Х направити вправо), на якому вказати положення автомобіля і пішохода в початковий ммент часу. З якими швидкостями і в якому напрямку вони рухалися? Коли і де вони зустрічалися?

2. За заданим графіками знайти початкові координати тіл і проекції швидкостей їх руху. Написати рівняння Х (t). За графіком знайти час і місце зустрічі.

  1. Домашня робота

§7-8, стор.22 упр.1 (1)


урок 2/4

Тема. Прямолінійний рівномірний рух

Мета уроку: ознайомити учнів з характерними ознаками прямолінійного руху рівнопріскореного

Тип уроку: комбінований

план уроку

контроль знань

Самостійна робота «Система відліку, траєкторія, шлях і переміщення»

демонстрації

Прямолінійний рівномірний рух

Вивчення нового матеріалу

1. Швидкість прямолінійного рівномірного руху.

2. Переміщення в разі прямолінійного рівномірного руху.

3. Рівняння для координати в разі прямолінійного рівномірного руху

Закріплення вивченого матеріалу

1. Рішення задач.

2. Контрольні питання

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Найпростіший вид механічного руху - рівномірний прямолінійний рух. З цим видом руху учні вже знайомі з курсу фізики і математики попередніх класів.

Ø Прямолінійний рівномірний рух - це такий рух, коли матеріальна точка за будь-які рівні проміжки часу здійснює однакові переміщення.

Однією з основних кінематичних характеристик руху є швидкість:

Ø Швидкість прямолінійного рівномірного руху - це фізична величина, що дорівнює відношенню переміщення до проміжку часу t, за який відбулося це переміщення.

Як бачимо з визначення, швидкість є векторної величиною: напрямок швидкості збігається з напрямом переміщення. У разі прямолінійного рівномірного руху модуль переміщення s збігається з шляхом l, тому в цьому випадку можна записати, що

Одиниця швидкості в СІ - 1 м / с.

Ø 1 м / с дорівнює швидкості такого прямолінійного рівномірного руху, при якому матеріальна точка за 1 с переміщується на відстань 1 м.

Питання до учнів під час викладу нового матеріалу

1. Наведіть приклади прямолінійного рівномірного руху.

2. Показує швидкість тіла в разі прямолінійного рівномірного руху?

3. Чи можна стверджувати, що тіло рухається прямолінійно рівномірно, якщо воно:

а) кожну секунду проходить шлях, рівний 1 м;

б) рухається вздовж прямої в одному напрямку і за кожну секунду проходить шлях 2 м?

4. Яка швидкість більше: 1 м / с або 3 км / год.?

Закріплення ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Домашнє завдання

Г1) - 3.10; 3.12; 3.13; 3.16;

р2) - 3.26; 3.27; 3.28, 3.31;

г3) - 3.73, 3.74; 3.76; 3.77.

